Osteoporoza to choroba układu kostnego, która prowadzi do zwiększonej podatności na złamania. Wszystko przez zmniejszoną gęstość kości oraz zaburzenia w spójności tkanek. Bardzo ważnym elementem leczenia osteoporozy jest stosowanie się do zasad zdrowej diety oraz uzupełnianie braków składników mineralnych. W jaki sposób to robić? Odpowiada dietetyk Marcin Jackowiak.

Osteoporoza to choroba zwana też cichą epidemią, ponieważ jeśli wcześniej sami nie wykonamy potrzebnych badań, dowiadujemy się o niej dopiero po złamaniu lub urazie kości. Dotyka ona co trzecią kobietę po menopauzie i co piątego mężczyznę po 50. Roku życia.

Zmniejszona gęstość kości podczas osteoporozy jest spowodowana między innymi złą dietą i dużymi niedoborami. Chodzi tu przede wszystkim o brak odpowiedniej podaży białka, wapnia, magnezy i witaminy D.

Jaka dieta w osteoporozie?

Dietetyk Marcin Jackowiak radzi w jaki sposób poradzić sobie z tymi niedoborami w trakcie leczenia osteoporozy.

Zobacz również:

Tak naprawdę nie ma jednego złotego środka. Pewnie zmartwię tą odpowiedzią wiele osób, ale tak właśnie jest. Najpierw musimy przede wszystkim wykonać wszystkie niezbędne badania. Podstawowe - densytometria - wskaże, czy chorujemy na osteoporozę, czy nie. Jeśli tak jest wykonujemy kolejne, które wskażą braki składników mineralnych w naszym organizmie.

Po rozpoznaniu choroby przychodzi czas na wyrównanie poziomu odpowiednich składników mineralnych. Należą do nich między innymi wapń i magnez. Bardzo ważne jest też dostarczanie białka oraz witaminy D.

Stawiamy na chude mięsa, takie jak kurczak, indyk, ogólnie drób. Jest też opcja wegetariańska. Tutaj świetnie sprawdzi się na przykład tofu. Musimy podbić białko w diecie. Świetnie sprawdzą się tu też między innymi produkty mleczne, nabiał. Twaróg, serek wiejski, ser żółty. Musimy jednak pamiętać, by nie były to produkty tłuste. Jeśli chorując na osteoporozę spożywamy ten twaróg, niech on będzie chudy lub półtłusty. Te produkty mają też duże ilości wapnia.

Jakich produktów unikać?

Osoby cierpiące na osteoporozę powinny wystrzegać się też słodyczy i tzw. Produktów rekreacyjnych - radzi dietetyk. Takie artykuły często są połączeniem cukru i tłuszczu, które nie wpływają korzystnie na rozwój kości.

Wśród produktów, które znajdziemy na czerwonej liście znajdą się między innymi czerwone mięsa. Lepiej sprawdzi się tu chudy drób. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z używek takich jak nikotyna czy alkohol.

Nawet ta jedna lampka wina do obiadu działa toksycznie na nasz organizm, a w połączeniu z chorobą narobi jeszcze większej szkody. Tego typu czynniki tylko pogłębiają osteoporozę, co może prowadzić do dalszych złamań.

Co suplementować?

Jeśli możemy dostarczajmy składniki odżywcze z diety, posiłków - radzi dietetyk Marcin Jackowiak. Po suplementy sięgajmy jako dodatek. Niemniej jednak podstawowym składnikiem, który powinny suplementować osoby chorujące na osteoporozę jest witamina D.

Synteza witaminy D odbywa się przez organizm, jednak w Polsce dzieje się to w okresie od kwietnia do września. Ważne jest suplementowanie jej w okresie jesienno-zimowym. Dawka powinna być zależna od wyników badań naszej krwi. Jak dodaje dietetyk - taka podstawowa dawka to mniej więcej 2000-4000 jednostek.

W przypadku osteoporozy witaminę D można łączyć również z suplementacją witaminy K. Niezwykle ważnym dodatkiem w diecie jest również ruch. Wśród dyscyplin, które wskazują lekarze są na przykład nordic walking oraz taniec. Te aktywności pozwalają odciążyć organizm oraz poprawiają koordynację ruchową, co przekłada się na mniejszą liczbę upadków i urazów.

Opracowanie: