Przybywa ośrodków zajmujących się leczeniem powikłań pocovidowych. Jeden z nich znajduje się 135 metrów pod ziemią - w Kopalni Soli „Wieliczka”, gdzie panuje unikalny mikroklimat.

Przetrwać Covid-19 to jedno. Wrócić do zdrowia - drugie. Pacjenci, którzy przeszli infekcję koronawirusem, często i długo zmagają się z jej skutkami. Szukać pomocy mogą w wyspecjalizowanych ośrodkach, które zajmują się m.in. rehabilitacją pulmonologiczną. Jeden z nich mieści się Uzdrowisku Kopalnia Soli "Wieliczka". 

Trudna i długa batalia

Zmęczenie, brak energii, kłopoty z oddechem, zadyszka, a nawet bezsenność. Wielu ozdrowieńców musi pokonać naprawdę żmudną wyboistą drogę, by móc powiedzieć, a przede wszystkim poczuć, że są naprawdę zdrowi.

Cytat

Chorobę przeszedłem dramatycznie, bardzo ciężko. Byłem w szpitalu. Dokuczały mi duszności, nie mogłem złapać oddechu. Byłem bardzo wycieńczony, miałem nawet problemy z mową. Na szczęście udało mi się wrócić do świata
Andrzej Garycki, pacjent Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”

Długo po opuszczeniu szpitala cierpiałem na bezsenność. Miałem kłopoty z oddechem, który był płytki. Zmęczenie ogarniało mnie po kilku zaledwie krokach. Po pierwszych dniach w uzdrowisku i ćwiczeniach oddechowych poczułem, że mój organizm zaczyna w dużym stopniu wracać do normalności. Zajęcia, które odbywamy, zwłaszcza te oddechowe, bardzo wpłynęły na poprawę i jakość mojego snu i, co za tym idzie, z każdym dniem nabieram coraz lepszej formy fizycznej, jak również psychicznej. Zyskuję coraz większą pewność siebie - przyznaje pan Andrzej.

"Weź głęboki oddech", czyli jak poprawić wydolność płuc

Lecznicze 2,5-godzinne pobyty 135 m pod ziemią składają się z odpowiednio dobranych ćwiczeń. Pogrupowano je w dwa półgodzinne panele zawierające trening wytrzymałościowy, siłowy oraz ćwiczenia oddechowe, równoważne, koordynacyjne i rozciągające. Zajęcia prowadzone rehabilitantów stopniowo, bez niepotrzebnego forsowania organizmów kuracjuszy, przywracają wydolność oddechową, dobrą kondycję oraz energię do życia.

Każda osoba traktowana jest bardzo indywidualnie - zapewnia Katarzyna Rys, Dyrektor Uzdrowiska Kopalnia Soli "Wieliczka". Zabiegi planujemy w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Uwzględniamy choroby współistniejące. Krok po kroku prowadzimy naszych pacjentów ku zdrowiu. Poprawiamy jakość ich życia oraz przywracamy tolerancję wysiłku - dodaje.

Cytat

Dbamy, aby pacjenci odbudowywali w sobie nie tylko fizyczne siły, ale też pewność, że wrócą do pełnej sprawności, że znów będą sobą.

Unikatowy mikroklimat w komorach solnych

Podziemna rehabilitacja odbywa się w unikatowym mikroklimacie. Rehabilitacja oddechowa u pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego przynosi doskonałe efekty w naturalnych warunkach panujących w uzdrowisku. Bezcennym wsparciem w leczeniu jest kopalniane powietrze - wolne od zanieczyszczeń oraz alergenów - potwierdza dr n. med. Anna Pełkowska, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Uzdrowiska Kopalnia Soli "Wieliczka".

Dla kogo podziemna terapia?

Uzdrowisko wielickiej kopalni swój program rehabilitacji kieruje do osób, które chorowały na Covid-19 i borykają się z jego długofalowymi konsekwencjami. Program dedykowany jest również pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby dróg oddechowych (np. astmę lub POChP), u których infekcja koronawirusem zaostrzyła dolegliwości.

Z podziemnej terapii można skorzystać w ramach NFZ. Każdy dzień zabiegowy obejmuje 2,5-godzinny pobyt leczniczy w leczniczych komorach solnych. Zjazdy odbywają się w trybie dziennym, od poniedziałku do piątku. Pacjenci przebywają w podziemnym sanatorium pod stałą opieką lekarza, fizjoterapeuty i pielęgniarki.

Źródło: Materiały Prasowe / twojezdrowie.rmf24.pl