To, jak siedzisz przy biurku, a nawet w jaki sposób trzymasz język za zębami, może mieć wpływ na... ból głowy. Okazuje się też, że jest kilka prostych ćwiczeń, które pomogą nam zwalczyć tę dolegliwość.

Bóle głowy są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Stanowią duży problem społeczny i ekonomiczny. Międzynarodowa klasyfikacja bólów głowy wyróżnia ponad 280 rodzajów bólu głowy.

Ból może pochodzić z różnych struktur w obrębie głowy, jak również może promieniować do głowy np. z odcinka szyjnego kręgosłupa. Należy przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad, który pomoże w ustaleniu rodzaju bólu głowy. Czasem niezbędne jest prowadzenie dzienniczka bólu głowy, w którym pacjent wpisuje przyczynę powstania, przebiegu, charakteru i nasilenia bólu głowy. Ułatwi to postawienie właściwej diagnozy.

Ból głowy związany z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych klasyfikowany jest jako ból głowy o typie napięciowego. Leczeniem pacjentów z tym schorzeniem zajmuje się nie tylko lekarz neurolog i stomatolog, ale również fizjoterapeuta wyszkolony w terapii pacjentów stomatologicznych.

CO WYWOŁUJE NAPIĘCIOWY BÓL GŁOWY? WYJAŚNIA FIZJOTERAPEUTA PIOTR KAZANA 

Istnieje szereg technik manualnych, których celem jest wyrównanie napięcia mięśniowego i symetrycznej pracy stawów skroniowo-żuchwowych. W celu ustabilizowania efektów terapii wskazane jest wykonywanie przez pacjenta ćwiczeń domowych.

Ćwiczenia na napięciowe bóle głowy

Przedstawione poniżej ćwiczenia są jedynie propozycją i przed ich zastosowaniem powinny zostać indywidualnie skonsultowane z fizjoterapeutą.

Zadbaj o to, aby podczas ćwiczeń w pozycji siedzącej zachować prawidłowe ułożenie ciała:

  • Całe stopy ułożone na podłożu
  • Stawy kolanowe zgięte 90 stopni
  • Ustawienie miednicy: ułóż ręce pod pośladki, tak aby wyczuć guzy kulszowe. Wykonaj ruch do przodu, aby wyprostować maksymalnie kręgosłup i ruch do tyłu, tak aby się zgarbić. Wyczuj jak podczas tych ruchów przylegają kości kulszowe do dłoni. Gdy wyczujesz środek tego ruchu, zatrzymaj się i wyciągnij ręce (jest to mniej więcej połowa zakresu między maksymalnym wygięciem w przód i w tył)
  • Ustawienie ramion: w jednej linii z uchem i miednicą. Jeśli barki są zbyt wysunięte do przodu- delikatnie ściągnij łopatki w dół i do tyłu
  • Wyciągnij się przez czubek głowy do góry. Wyobraź sobie, że wykonujesz elongację kręgosłupa poprzez linkę, która umieszczona jest w tylnej części czubka głowy. W ten sposób ustawisz prawidłowo kręgosłup szyjny

Automasaż mięśnia skroniowego

Pozycja wyjściowa: w leżeniu

Wykonanie:

Umieść dłonie na skroni, tak aby śródręcze znajdowało się na mięśniu skroniowym, zaś palce powyżej. Wyczuj mięsień skroniowy, pomoże ci w tym zaciśnięcie zębów. Zastosuj taki nacisk na tkanki, aby wyraźnie wyczuć włókna mięśnia znajdujące się pod skórą i powięzią, uważając aby ucisk nie powodował zbyt dużego dyskomfortu. Z takim naciskiem powoli wykonuj ruchy okrężne na mięśniu skroniowym.

Ilość powtórzeń: ok. 10 ruchów okrężnych oraz po 10 w przód i w tył

Czas: ok. 3 minuty

Praca na mięśniu: mięsień skroniowy

Uwagi:

- Nie przekraczaj progu bólowego

- Zadbaj o to, aby mięśnie były rozluźnione- w tym celu nie zaciskaj zębów, utrzymuj ok. 2-3 mm przerwy pomiędzy górnymi i dolnymi zębami

- Oddychaj przez nos

- Pamiętaj, aby wargi były złączone a język usytuowany na podniebieniu

Aktywne rozciąganie mięśni skroniowych

Pozycja wyjściowa: w leżeniu, staniu, siedzeniu

Wykonanie: Umieść dłonie na skroni, tak aby śródręcze znajdowało się na mięśniu skroniowym, zaś palce powyżej. Wyczuj mięsień skroniowy, pomoże ci w tym zaciśnięcie zębów. Zastosuj taki nacisk na tkanki, aby wyraźnie wyczuć włókna mięśnia znajdujące się pod skórą i powięzią, uważając aby ucisk nie powodował zbyt dużego dyskomfortu. "Unieś" powięź śródręczem do góry, zaś palcami zaprzyj się o głowę. Wykonaj powolny, prostolinijny ruch otwierania ust, po czym powoli zamknij. Pilnuj toru ruchu żuchwy.

Ilość powtórzeń: ok. 10 ruchów otwierania i zamykania

Czas: ok. 8 sekund na jeden ruch otwierania i zamykania

Praca na mięśniu: mięsień skroniowy

Opracowanie: