Kobiety, które otrzymują szczepionkę przeciw Covid-19 podczas ciąży, przekazują ochronę immunologiczną swoim noworodkom - poinformowała amerykańska, rządowa agencja Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). W jaki sposób naukowcy doszli do takich wniosków?

Zagrożenie, że dziecko w wieku 6 miesięcy lub młodsze będzie hospitalizowane z powodu Covid-19, jest o 61 procent mniejsze, jeśli matka otrzymała dwie dawki szczepionki Pfizer lub Moderna w czasie ciąży - powiedziała dr Dana Meaney-Delman z CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Na tym polegały badania

Naukowcy badali noworodki w 20 szpitalach pediatrycznych w 17 stanach od 1 lipca 2021 r. do stycznia 2022 roku.

Wyniki wykazały, że 84 procent dzieci hospitalizowanych z powodu Covid-19 zostało urodzonych przez niezaszczepione matki.

Badanie objęło również 43 niemowlęta przyjęte na oddziały intensywnej terapii z koronawirusem i wykazało, że matki 88 procent z nich nie zostały zaszczepione przed porodem.

Cytat

Najważniejsze jest to, że szczepienia matek są naprawdę ważnym sposobem ochrony najmłodszych
- powiedział dziennikarzom Meaney-Delman.

Pierwsze takie badanie

"Niestety szczepienie dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy nie jest obecnie na horyzoncie, co podkreśla, dlaczego szczepienie podczas ciąży jest tak ważne dla tych niemowląt" - powiedziała.

Wcześniejsze badania nad szczepionkami na Covid-19 wykazały, że ciężarne matki mogą przekazywać przeciwciała swoim dzieciom, ale nowe badanie jest pierwszym, które pokazuje rzeczywiste efekty.

Cytat

Przeciwciała te zostały znalezione we krwi pępowinowej, co wskazuje, że przeciwciała przeniosły się z ciężarnej na rozwijające się niemowlę
- powiedział Meaney-Delman.

"I chociaż wiemy, że te przeciwciała przenikają przez łożysko, do czasu tego badania nie mieliśmy jeszcze danych, aby wykazać, czy przeciwciała mogą zapewnić ochronę dziecka przed Covid-19" - dodała naukowiec.

Badanie CDC nie dotyczyło szczepionki Johnson & Johnson ani dawek przypominających.

Szczepienie w zaawansowanej ciąży zwiększa odporność dziecka

Badanie wykazało również, że dzieci urodzone przez matki, które zostały zaszczepione w późniejszym okresie ciąży, miały jeszcze mniejsze ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19 niż dzieci, których matki otrzymały szczepienia we wczesnej ciąży.

CDC przypomina, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężką chorobę z powodu infekcji koronawirusem, a ostatnie badania wykazały, że wirus może atakować i niszczyć łożysko, prowadząc do urodzenia martwego dziecka.