Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie przeprowadzili pionierskie badania wpływu szczepionek przeciwko Covid-19 na przebieg ciąży. Udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Tym samym potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży.

Jak podał we wtorek Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, lekarze Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2.

Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji Covid-19. Zaszczepienie ich zmniejsza ryzyko zachorowania u mam, ale także zwiększa szansę na uniknięcie wielu powikłań ciąży w przebiegu tej infekcji dla płodów. Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia właśnie skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko Covid-19 w czasie ciąży - wyjaśnił prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego, cytowany w prasowym komunikacie.


"Potwierdzamy możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży"

Dodał, że w badaniu uczestniczą osoby dobrowolnie zaszczepione w okresie ciąży. Kwalifikacja do badania odbywa się po szczepieniu. Do tej pory zrekrutowano ponad 180 kobiet ciężarnych z całej Polski. Wszystkie nasze ciężarne są pracownicami ochrony zdrowia, w większości to lekarki, które po wnikliwej analizie dostępnych badań stwierdziły, że korzyści z zaszczepienia się w ciąży dla nich i ich dzieci, znacznie przewyższają ryzyko tej terapii- wskazał.

Doktor Wojciech Zdanowski, główny autor tego badania dodał, że wstępne jego wyniki oceniają miano przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 u pacjentek oraz w krwi pępowinowej noworodków po szczepieniu BNT162b2 mRNA Covid-19.

W naszej cząstkowej pracy już opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Vaccines prezentujemy jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych - podkreślił Zdanowski. Dodał, że obecnie jako prowadzący badania są w trakcie analizy zebranych danych odnoszących się do bezpieczeństwa szczepienia w ciąży. Wnioski płynące z naszego badania mogą w przyszłości przyczynić się do ustalenia bezpieczeństwa oraz ewentualnego schematu szczepienia w ciąży - wyjaśnił.