Ponad 3 tys. - tyle było wczoraj przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. To największa liczba od marca. W związku z rosnącą liczbą jesiennych infekcji kolejne szpitale wprowadzają ograniczenia.

Niemal wszystkie wskaźniki dotyczące zakażeń koronawirusem rosną w Polsce od miesiąca. We wtorek padł rekord liczby nowych przypadków tej jesieni - wykryto ponad 3 tysiące infekcji.

Ograniczenia w placówkach medycznych

Jak ustalił reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) ponad 70 proc. testów na obecność koronawirusa daje obecnie wynik dodatni.

W części lecznic znów obowiązkowo trzeba zakładać maseczki. Tak jest między innymi w Szpitalu Powiatowym w Kozienicach i w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Nos i usta zasłania też coraz więcej osób w Narodowym Instytucie Onkologii w stolicy.

Wprowadziliśmy (zakrywanie nosa i ust - red.) na zasadzie dobrowolności, mam nadzieję, że ta dobrowolność będzie powszechna, żeby personel w klinice nosił maski. Prosimy również (o to - red.) odwiedzających - powiedział RMF FM prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii.

Przez wysoką liczbę infekcji w kolejnych placówkach na Mazowszu są też ograniczenia odwiedzin u pacjentów. W Szpitalu Wojewódzkim w Ostrołęce każdą taką wizytę trzeba uzgodnić z personelem medycznym.

Kto najczęściej ciężko przechodzi Covid-19?

Lekarze nie straszą, ale ostrzegają przed koronawirusem, bo wciąż może być groźny. Ciężkich przebiegów infekcji jest na szczęście mniej niż w poprzednich latach. Ale wciąż są pacjenci, u których Covid-19 wywołuje na przykład poważne zapalenie płuc.

To osoby powyżej 60 lat z chorobami obciążającymi, zwłaszcza z cukrzycą, z immunosupresją. Jeżeli u tych osób występuje zapalenie płuc, wówczas one wymagają szczególnej atencji - stwierdza prof. Robert Flisiak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Białymstoku.

Przewidywania Ministerstwa Zdrowia

Modele przygotowane dla Ministerstwa Zdrowia wskazują, że zakażeń koronawirusem będzie coraz więcej do połowy stycznia.

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, możliwe że obowiązkowe maseczki wrócą do szpitali w całym kraju.

O szczepionce na koronawirusa

Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz informuje, że w czwartek w Polsce wyląduje samolot z zapasem nowych, zmodyfikowanych szczepionek przeciwko Covid-19.

Prawo do szczepienia będą mieć wszyscy, którzy skończyli 12 lat, ale szczególnie będzie ono zalecane właśnie osobom z grup ryzyka.