Jak co roku, wiosna to okres pylenia drzew, w tym tych silnie alergennych. Tegoroczny sezon rozpoczął się de facto już na samym początku stycznia, kiedy pojawiły się nieliczne ziarna pyłku leszczyny. Sprawdź prognozę dla alergików na najbliższe tygodnie.

Największym problemem dla osób z alergią na pyłek drzew jest wdychanie pyłku brzozy, która rozpoczyna pylenie w pierwszej połowie kwietnia. Wyjątkowo zmienna i kapryśna pogoda w tym miesiącu, praktycznie na terenie całego kraju, na przemian z silnym nasłonecznieniem i wysoką temperaturą oraz opadami śniegi i ujemną temperatura w nocy, a nawet w ciągu dnia spowodowała, że pyłek uwalnia się stopniowo, nie powodując gwałtownego wzrostu ekspozycji.

Obserwacje poszczególnych okazów brzóz potwierdzają te informacje, nawet te rosnące w bliskiej odległości bardzo różnią się terminem otwierania się kwiatów i uwalniania pyłku do powietrza. Również na tym samym drzewie, część kwiatostanów jest wyraźnie mocniej rozwiniętych, niż pozostałe.  

Niemniej jednak alergicy powinni być w pogotowiu i zabezpieczeniu lekowym w ciągu najbliższych 2-3 tygodni, gdyż sytuacja termiczna stabilizuje się, a większość brzóz zaczyna intensywnie pylić.  

Alert dla uczulonych na pyłek brzozy

Aktualnie stężenie silnie alergennego pyłku brzozy jest niskie do średniego i będzie wzrastać w najbliższych dniach. Przewiduje się, że w kolejnym tygodniu, przed "majówką", stężenia te osiągną wartości wysokie, więc jest szansa, aby już podczas długiego weekendu majowego alergicy już nieco mogli głębiej odetchnąć, ale sytuacja będzie też zależała od lokalnych warunków pogodowych i otoczenia, w którym będziemy przebywali.

Zaleca się wyjazdy w wysokie góry, gdzie sezon pyłkowy brzozy dopiero będzie się zbliżał lub nad morze, gdzie w pasie przybrzeżnym jest niewiele pyłku drzew. 

Pamiętajmy, że w powietrzu nadal występuje pyłek innych drzew, w tym jesionu, wiązu, topoli, grabu, wierzby. Ponadto stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium waha się od niskiego do średniego, natomiast zarodniki Alternaria nadal nie stanowią problemu dla alergików.  

Po powrotach z "majówki", niestety dla części osób uczulonych nadejdzie sezon pyłkowy traw, więc ulga niestety będzie krótkotrwała. 

Osoby uczulone na alergeny pyłku drzew, zwłaszcza brzozy powinny unikać spożywania surowych owoców (jabłko, brzoskwinia) i warzyw (seler, marchew), jeżeli obserwowały u siebie objawy po tych pokarmach. Do tych objawów mogą należeć: pieczenie, świąd warg, języka, gardła, uczucie mrowienia w obrębie jamy ustnej, obrzęk. 

Aktualną prognozę dla alergików można sprawdzić na stronie Polskiej Sieci Aerobiologicznej

Opracowanie: