Lekarze apelują do Ministerstwa Zdrowia o szeroki, bezpłatny dostęp do szczepień przeciwko grypie. Według aktualnych planów resortu, jesienią szczepionkę za darmo dostaną tylko osoby, które skończyły siedemdziesiąt pięć lat oraz kobiety w ciąży. W ostatnim sezonie prawo do darmowego szczepienia mieli wszyscy pełnoletni Polacy.

Według lekarzy, bezpłatnie przeciwko grypie powinny móc zaszczepić się przede wszystkim osoby z grup ryzyka, czyli na przykład wszyscy, którzy mają więcej niż sześćdziesiąt pięć lat oraz pracownicy ochrony zdrowia. Na takie rozwiązanie wskazuje przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy profesor Adam Antczak. To są ludzie, którzy są bardzo narażeni, jeżeli będziemy mieli duży odsetek zakażonych w pewnych momentach to służba zdrowia staje się niewydolna - podkreśla profesor Adam Antczak.

W ostatnim sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się ponad siedem procent Polaków. Jest to najwyższy wynik w ostatnich latach. 

Osoby z grupy 65+ - według aktualnych planów - mają korzystać ze szczepień przeciwko grypie z refundacją, która wyniesie 50 procent.

W ramach ogłoszonego w kwietniu 2022, podczas odbywającego się w Warszawie Flu&COVID Meeting 2022, Skoordynowanego Planu dla Grypy i COVID, eksperci wypracowali nowe rekomendacje, jak przygotować się do jesiennego sezonu wirusowego. Wśród zaleceń są między innymi:

1. Uwzględnienie potrzeb immunizacyjnych grup osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną, grup wysokiego ryzyka powikłań zachorowania na grypę, a także uchodźców.

2. Wczesne planowanie zapotrzebowania na szczepionki na kolejny sezon oraz organizacji wykonywania szczepień. 

3. Objęcie szczepień przeciw grypie oraz innym chorobom systemem skierowań na szczepienia (alerty sms, e-skierowanie, e-rejestracja).

4. Szeroka akcja informacyjna dot. refundacji szczepień we wszystkich grupach wiekowych oraz informacja o lokalizacjach, gdzie można je wykonać.

5. Umożliwienie wystawiania recept na szczepionki farmaceutom i pielęgniarkom.

6. Umożliwienie dokonywania zakupu szczepionek w hurtowniach farmaceutycznych prywatnym praktykom lekarskim i prywatnym praktykom pielęgniarskim.

Stanowisko ekspertów

W zaprezentowanej opinii ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, niepokojące wydają są ostatnie decyzje Ministerstwa Zdrowia w zakresie proponowanej organizacji sezonu szczepień przeciwko grypie 2022/2023.

Eksperci - jak czytamy w komunikacie - "negatywnie oceniają zakończenie populacyjnych szczepień przeciwko grypie, szczególnie w stosunku do zawodów medycznych, które są z jednej strony najbardziej narażone na zachorowanie i mogą być źródłem transmisji wirusa na pacjentów, a jednocześnie stanowią filar sprawnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.

Postulują jednocześnie dalsze finansowanie szczepień personelu medycznego na warunkach realizowanych już w sezonie 2020/2021, kiedy to NFZ refinansował placówkom medycznym szczepienia personelu realizowane preparatami dostępnymi na rynku prywatnym".

"Eksperci zaapelowali o utrzymanie decyzji o finansowaniu szczepień w aptekach ze środków publicznych, tak, by na podobnych dla pacjenta warunkach (nieodpłatnie), apteki mogły oferować ww. świadczenia odciążając w ten sposób ZOZ-y, które w ostatnim czasie dodatkowo zabezpieczają potrzeby zdrowotne populacji pacjentów z Ukrainy" - informuje biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Opracowanie: