Sinice znowu problemem dla wypoczywających nad Bałtykiem. Kąpiel w wodzie, w której się pojawią może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

W morzu pojawiły się sinice. Sanepid zamknął kilka trójmiejskich plaż. Kazał wywiesić czerwone flagi, oznaczające zakaz kąpieli, na plaży w Gdyni Śródmieście i Redłowo oraz na wszystkich kąpieliskach w Sopocie. Ta sytuacja może się jednak zmieniać z godziny na godzinę - informuje reporterka RMF MAXXX Sylwia Kwiatkowska-Łaźniak.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie: sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sinice pojawiają się w Bałtyku praktycznie każdego lata. Kąpiel w takiej wodzie i zachłyśnięcie się nią może spowodować m.in. dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunkę, wymioty i bóle brzucha.

Skażona woda może się również stać przyczyną różnego rodzaju chorób skóry i powodować takie objawy jak: swędzenie, pieczenie, wysypka czy rumienień

Sinice zawierają toksyny, które mogą uszkodzić wątrobę i nerki oraz układ nerwowy.

Miałeś kontakt z sinicami? Sprawdź, co robić

Jeśli kąpaliśmy się w wodzie, w której są sinice, powinniśmy jak najszybciej dokładnie umyć całą skórę.

Najszybciej mogą pojawić się dolegliwości przewodu pokarmowego"

Jeśli weszliśmy do wody, w której są sinice, należy jak najszybciej oczyścić naszą skóręRekomenduję wizytę u dermatologa, jeśli na skórze pojawiły się zmiany. Gdy sinice dostały się do przewodu pokarmowego, to mamy problem, bo nie usuniemy ich tak łatwo jak ze skóry. Powinniśmy pić dużo płynów oraz spożyć środki, które inaktywują toksyny. Do takich środków należy węgiel, dostępny w aptece. (...) Dzięki temu stężenie toksycznych związków będzie zminimalizowane. Jeśli pojawią się objawy takie jak dreszcze, bóle głowy, biegunka, powinniśmy iść do lekarza - instruuje specjalista zdrowia publicznego prof. Bolesław Samoliński.  

Kontakt z sinicami może być niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci. Dlatego jeżeli już do niego dojdzie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.