Według najnowszego reportu resortu zdrowia, minionej doby w Polsce wykryto 6526 nowych infekcji koronawirusa. To najwięcej od marca. Padł też rekord zgonów. Zmarło 116 osób. 11 nie miało chorób współistniejących.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (1188), małopolskiego (1137), śląskiego (520), wielkopolskiego (508), łódzkiego (405), kujawsko-pomorskiego (356), pomorskiego (344), podkarpackiego (319), dolnośląskiego (315), lubelskiego (256), świętokrzyskiego (255), opolskiego (233), warmińsko-mazurskiego (196), zachodniopomorskiego (175), podlaskiego (174), lubuskiego (145).

Na covid 19 minionej dobry zmarła rekorodowa liczba chorych. 116 pacjentów. 5 osób nie miało chorób współistniejących.

Od weekendu resort zdrowia nie podaje szczegółowych informacji dotyczących ofiar. Sposób raportowania zmieniono ze względu na "wydłużającą się formę przekazywanych komunikatów". Od marca potwierdzono w Polsce łącznie 141 804 zakażeń, 3 217 pacjentów zmarło, a wyzdrowiało 83 847 zakażonych.

Chroń siebie i innych, zakładaj maseczkę

Lekarze nieustannie przypominają o zasadach, które mogą uchronić nas przed zakażeniem. Po pierwsze maseczki. Zasłanianie ust i nosa, od minionej soboty jest obowiązkowe w całym kraju, w całej przestrzeni publicznej. Nie dotyczy lasów, parków i zieleńców. Maseczki nie musimy mieć na twarzy podczas jazdy na rowerze czy joggingu. Zwolnić z jej noszenia może lekarz, wystawiając specjalny dokument, który powinniśmy mieć przy sobie w razie kontroli.

Częste mycie rąk. Jak to robić poprawnie?


Według WHO przed zakażeniem chroni częste mycie dłoni i nadgarstków, oraz niedotykanie twarzy. FD prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk wystarczy zwyczajne mydło. Ważnym czynnikiem jest czas: dłonie myjemy przez minimum 15-30 sekund. Robimy to w dużej ilości ciepłej wody. Dokładnie rozprowadzamy mydło na wierzchu i spodzie dłoni, myjemy też przestrzenie między palcami.

Koronawirus: dystans społeczny minimum 2 metry

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego szczególnie ważne jest zachowanie bezpiecznych odległości od innych ludzi. Ustawodawca określił tę odległość na 2 metry. To minimum. Jeśli istnieje możliwość, powinniśmy utrzymywać większy dystans społeczny, uważają eksperci.