Epidemia koronawirusa to obecnie stan zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia i apeluje o czujność i przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Niektórzy mieszkańcy Chin, gdzie wykryto wirusa dbają o swoje bezpieczeństwo w sposób ekstremalny.

Pewien pasażer pekińskiej taksówki przecierał oczy ze zdumienia, gdy za kierownicą zobaczył mężczyznę w specjalnym kombinezonie ochronnym, w goglach, rękawiczkach. Był zakryty od stóp do głów. Wyglądał jak pracownik laboratorium. Co więcej, dla swoich klientów przygotował zestaw z płynem dezynfekującym oraz stos maseczek, które leżały na desce rozdzielczej.

Apel polskiego MSZ

Ministerstwo zdrowia informuje, że osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania. 

Jednocześnie resort zdrowia przypomina, że obecnie panuje sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.

Pamiętajmy przy tym, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak: temperatura ciała powyżej 38℃, ogólne złe samopoczucie;, bóle mięśni i stawów, czy kaszel, katar, duszność, to zaleca się wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.