Dwa tygodnie po stwierdzeniu ciąży każda kobieta w Polsce od września zyska prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie. Taki plan - jak ustalił nasz reporter - ma Ministerstwo Zdrowia. Preparat przeciw grypie ma trafić na listę Ciąża+.

Każda kobieta w ciąży będzie mogła dostać szczepionkę przeciw grypie, w tej chwili dostępne są dwie - podkreśla wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. 

Od dawna staraliśmy się o to, aby szczepionka przeciwko grypie była bezpłatna dla kobiet w ciąży. Szczepienia powinny być maksymalnie dostępne, ponieważ przebieg grypy u kobiet w ciąży jest szczególnie ciężki. Statystyki są nieubłagane: w 2009 roku, gdy przeżywaliśmy poprzednią pandemię, pandemię świńskiej grypy, zmarło 500 tysięcy osób. Połowa osób, która była hospitalizowana z powodu świńskiej grypy, to były kobiety - zaznacza w rozmowie z Michałem Dobrołowiczem pulmonolog, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Cytat

Grypa zagraża kobiecie, która jest w ciąży, i dziecku, które jest w jej łonie. Szczepienie jest niezbędne, co więcej, jest to jedno z nielicznych szczepień, które można podać w każdym trymestrze i ono jest całkowicie bezpieczne

W ostatnim sezonie grypowym Polacy przeciw grypie szczepili się chętniej niż wcześniej. Po preparat sięgnęło ponad dwa miliony trzysta tysięcy osób, czyli ponad 6 procent naszej populacji.

Dla kogo łatwiej dostępna szczepionka?

Szczepienia przeciw grypie w nadchodzącym sezonie mają być bezpłatne dla osób po 75. roku życia (2 730 530 osób), personelu podmiotów medycznych, laboratoriów i aptek (ok. 700 tys. osób) oraz pozostałych osób uprawnionych do szczepień.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym w piątek rozporządzeniu, celem tych szczepień jest ograniczenie absencji pracowników placówek medycznych, którzy są niezbędni przy ewentualnym wzroście zachorowań na Covid oraz ograniczenie wzrostu zachorowań i powikłań grypowych wśród osób w podeszłym wieku.

"W czasie stanu epidemii Covid-19 konieczne jest wdrożenie działań profilaktycznych przeciw grypie, względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne, lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby. Szczepionka jest produktem leczniczym, który jest dedykowany uodpornieniu szczepionej populacji przed zachorowaniem w sezonie grypowym" - uzasadnia resort zdrowia.

Opracowanie: