"Mówię o sobie, że jestem kobietą z męskim sercem" - przyznaje w rozmowie z RMF FM Adriana Szklarz. Jedenaście lat temu przeszczepiono jej serce od młodego motocyklisty, który zginął w wypadku. Pani Adriana to jedna z osób, które wspierają 17. Bieg po Nowe Życie. Impreza odbędzie się w sobotę w Warszawie. A to nie jedyna aktywność promująca ideę transplantacji. Adriana Szklarz jest autorką książki „Kobieta z męskim sercem” dającej chorym wiarę i siłę do walki. Jej druga, wydana właśnie książka „Przepis Na Wspaniałe Życie – 50 Sprawdzonych Składników By Delektować Się Życiem” to poradnik, jak cieszyć się życiem.

Adriana Szklarz zachorowała niedługo po urodzeniu syna. Zaczęło się banalnie, od kaszlu i zmęczenia. Przeziębienie? A może jeszcze osłabienie po porodzie? Serce zdrowego człowieka kurczy się w ok. 60 proc., jej kurczyło się zaledwie w 10 proc. Nie miało siły pompować krwi. Lekarz wypisał skierowanie i kazał jej jak najprędzej jechać do szpitala. Lekarze zabronili jej nawet karmić syna piersią uznając, że to może być zbyt duże obciążenie dla organizmu. Nie od razu dotarło do niej, że czeka ja trudna walka o życie.

Przez siedem lat jej bardzo powiększone przez chorobę, słabnące serce dawało sobie jakoś radę. Kryzys nadszedł, gdy syn Adriany, Maciej, poszedł do szkoły. Okazało się, że jej stan jest już tak zły, że będzie musiała czekać na przeszczep w szpitalu. Ratunek przyszedł w ostatniej chwili. Do końca życia będzie wdzięczna rodzinie zmarłego mężczyzny, która pytana o wolę zmarłego na pobranie od niego narządów potwierdziła mówiąc "tak". Ma nadzieję, że gdyby wiedzieli, że nie zmarnowała ani jednego podarowanego jej dzięki tej decyzji dnia, byliby z niej dumni. 

Zobacz również:

Adriana jako jedna z nielicznych kobiet tak długo czekała w Polsce na serce. Jest drobna, ma rzadką grupę krwi, dlatego bardzo trudno było znaleźć dla niej odpowiedniego dawcę. Gdy wreszcie znalazło się dla Adriany nowe serce, ważyła zaledwie 35 kilo, nie miała nawet siły, by jeść. Ledwo tlące się w niej życie podtrzymywał specjalny, kurczący się balon w aorcie, który wymuszał krążenie, pompy infuzyjne dozowały liczne leki bezpośrednio do krwi. "Czułam, że umieram" - wspomina dzisiaj. Pamięta, jak jechała na salę operacyjną. To był wyjątkowy dzień, 5 listopada, rocznica pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, którą 23 lata wcześniej przeprowadził w Zabrzu profesor Zbigniew Religa. Piątka to dla niej szczególna cyfra, wcześniej cztery razy była wzywana na przeszczep.

Jak mówi w rozmowie z RMF FM, przyjęcie męskiego serca nie zmieniło ani jej charakteru, ani temperamentu, ani upodobań kulinarnych. 

Cytat

Nadal jestem tą samą osobą, bo wszystko, co dotyczy naszej osobowości jest w naszym mózgu, a tego nie przeszczepiamy. Serce jest moim przyjacielem, tak je nazywam. Myślę, że z czasem staje się odrobinkę coraz bardziej kobiece. Traktuję je jak narząd, który pozwala mi żyć i cieszyć się życiem
- przyznaje Adriana.

Chciałabym, aby osoby, które dowiedzą się o Biegu po Nowe Życie miały świadomość, że rosną statystyczne szanse, że zostaną dawcami. Patrząc na choroby, które rozwijają się i na to, że medycyna transplantacyjna jest jedną z form ratowania życia ludzkiego. Być może to my będziemy w sytuacji, gdy narząd pozwoli nam dalej żyć, cieszyć się życiem, albo będziemy musieli podjąć tę trudną decyzję, gdy lekarz zada nam pytanie, czy podtrzymujemy zgodę na to, aby pobrane zostały narządy do przeszczepu . Warto poszerzać swoją wiedze, aby umieć w odpowiednich momentach podejmować odpowiednie decyzje - dodaje Adriana Szklarz. 

Więcej takich przyciągających uwagę historii poznamy w sobotę: w czasie sztafety pacjentów oraz raz w czasie debaty na temat transplantologii w Polsce. Debatę będzie można śledzić na stronie głównej portalu Twoje Zdrowie. Startujemy tuż przed południem.

Adriana Szklarz napisała i wydała książkę "Kobieta z męskim sercem" przybliżającą zagadnienie transplantacji i dającą chorym wiarę i siłę do walki. Jej druga, wydana właśnie książka "Przepis Na Wspaniałe Życie - 50 Sprawdzonych Składników By Delektować Się Życiem" to poradnik, jak cieszyć się życiem. Jak czynić je wspaniałym lub wspanialszym, bo życie jest jedno i warto wykorzystać je w 100 proc. Adriana dzieli się w nim różnymi swoimi składnikami wspaniałego życia. I mimo, że jej jest okupione wieloma doświadczeniami trudnymi, to one też składają się na jej wspaniałe życie.


Wyjątkowy Bieg po Nowe Życie wystartuje w stolicy już w tę sobotę. Tym razem jednak oprócz części sportowej odbędzie się też debata na temat transplantologii w Polsce. Będzie ją można obejrzeć, także za pośrednictwem RMF24. Bądźcie z nami!