Regularny odpoczynek zwiększa szanse na dobre zdrowie. To jeden z wniosków trwającego przez cały weekend w Kielcach VIII Forum Młodych Lekarzy Rodzinnych, pod patronatem portalu Twoje Zdrowie.

Gdy trwa weekend, odpocząć pozwoli nam posiadanie hobby, żeby nie żyć tylko pracą, by nie zwiększać ryzyka wypalenia zawodowego. Jeśli pracujemy fizycznie, najlepiej, żeby hobby było umysłowe, a jeżeli pracujemy umysłowo - fizyczne - podkreśla w rozmowie z naszym dziennikarzem doktor Łukasz Reczek, prezes Młodych Lekarzy Rodzinnych.

Jeżeli pracujemy przy komputerze, dobrym pomysłem może być sport, chodzenie po górach, jeżdżenie na rowerze, spacery, chodzenie po górach, praca w ogródku. A jeżeli pracujemy fizycznie, dobrym pomysłem może być czytanie książek, krzyżówki, łamigłówki, sudoku, żeby było to coś innego, żebyśmy czuli tę różnicę - dodaje.

Przerwy w pracy kluczowe dla zdrowia. "Skoncentrujmy się na żuciu rodzynek"

Uczestnicy VIII Forum Młodych Lekarzy Rodziny zwracają też uwagę na pozytywny wpływ na zdrowie krótkich przerw w pracy. Mogą być to kilkusekundowe, minutowe przerwy, żeby się zatrzymać. W czasie przerwy najlepiej nic nie robić, nie myśleć o tym, co wokół nas. Jest takie ćwiczenie, które polega na tym, że bierzemy rodzynka i żujemy go, skupiamy się tylko na nim, poświęcamy temu rodzynkowi całą energię. Inny przykład, jeszcze prostszy: odrywamy się od komputera i patrzymy przez 30 sekund na jeden punkt za oknem. Nie odrywa nas to od pracy, bo trwa krótko, a sprawia, że jesteśmy lepiej naładowani i łatwiej jest nam się skupić - dodaje doktor Łukasz Reczek.

Młodzi lekarze rodzinni zwracają też uwagę, że w ich gabinetach coraz bardzie widoczny jest sezon infekcyjny. Wykonywane testy "Trzy w jednym", czyli tzw. testy combo, wskazują, że najczęściej pojawia się infekcja Covid-19. Większość pacjentów choruje łagodnie, w domu, mają typowe objawy paragrypowe: bóle w mięśniach, zdarza się suchy kaszel oraz gorączka - wymienia doktor Łukasz Reczek.

Opracowanie: