O tym, jak zwiększyć szanse na zdrowy sen, mówiliśmy w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Psychiatrzy szacują, że w czasie pandemii o kilkanaście procent zwiększyła się liczba osób z zaburzeniami snu.

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia psychicznego - podkreśla w rozmowie z RMF FM krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii profesor Piotr Gałecki. Sen jest ważny także dla naszego zdrowia fizycznego i odporności. Dbanie o rytmy dobowe jest szalenie istotne. Zaburzenia rytmów dobowych często są pierwszym objawem wielu różnych jednostek chorobowych, właśnie zaburzeń lękowych, zaburzeń depresyjnych, choroby afektywnej dwubiegunowej czy uzależnienia. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, warto o tym mówić lekarzowi rodzinnemu, z którym mamy najlepszy kontakt, że pojawiły się kłopoty z zasypianiem, wybudzamy się w nocy lub budzimy się niewypoczęci - dodaje profesor Gałecki.  

TU ZNAJDZIESZ PORADNIK DLA PACJENTÓW Z ZABURZENIAMI SNU PRZYGOTOWANY PRZEZ OŚRODEK MEDYCYNY SNU  

Czym jest narkolepsja?

Narkolepsja jest zaburzeniem snu o podłożu neurologicznym, które charakteryzuje się nadmierną sennością w ciągu dnia. Może rozpocząć się w każdym wieku i trwać przez całe życie. Zazwyczaj pierwsze objawy są zauważalne już u nastolatków i młodych dorosłych, ale mogą pojawić się również w późniejszych latach życia. Lekarze podkreślają, że wydaje się, że predyspozycja do zachorowania na narkolepsję jest dziedziczna.  

Najczęstsze objawy narkolepsji, która jest leczona w Ośrodku Medycyny Snu w Warszawie to nadmierna senność w ciągu dnia, która może objawiać się nagłymi atakami snu, występującymi często niespodziewanie. Dla wielu osób ataki snu są nie do przezwyciężenia. Narkolepsja może występować również jako utrzymująca się senność przez dłuższy czas lub jako "mikrosen", który polega na bardzo krótkich okresach snu wtrąconych w stan czuwania.  

Czym jest katapleksja?

Objawem narkolepsji może być także katapleksja, która polega na nagłej utracie dowolnej kontroli siły mięśniowej, najczęściej wywołanej emocjami, takimi jak śmiech, zaskoczenie, strach czy gniew. Częściej występuje w stanach zdenerwowania lub zmęczenia. Lekarze tłumaczą, że napad katapleksji może mieć charakter łagodny w postaci uczucia osłabienia siły niektórych partii mięśni takich jak na przykład opadnięcie żuchwy, opadnięcie głowy, ugięcie kolan, osłabienie siły mięśni kończyn górnych czy niewyraźna mowa, ale może zakończyć się całkowitym upadkiem, imitującym utratę przytomności, a w rzeczywistości osoba taka podczas upadku ma całkowicie zachowaną świadomość. Napady kataplektyczne mogą trwać od kilku sekund do pół godziny. 

TUTAJ ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE KONSULTACJI ZE SPECJALISTAMI LECZĄCYMI ZABURZENIA SNU W OŚRODKU MEDYCYNY SNU W WARSZAWIE