Osteoporoza, cukrzyca czy miażdżyca – do rozwoju tych chorób może przyczynić się niski poziom testosteronu. Niedobór hormonu może też prowadzić do zaburzeń psychicznych oraz dysfunkcji seksualnych. Według danych, na świecie problem dotyczy około 6 proc. mężczyzn w wieku 30–79 lat, a w krajach rozwiniętych odsetek ten może sięgać nawet 30 proc. Ważne badania dot. testosteronu i jego powiązań z mikroorganizmami żyjącymi w jelitach, prowadzą naukowcy z Wrocławia.
Badania prowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu mają odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób mikrobiota jelitowa (ogół mikroorganizmów występujących w jelitach) wpływa na poziom testosteronu oraz innych hormonów steroidowych. Poszukiwane są szczepy bakterii i drożdży zasiedlających ludzkie jelita, które metabolizują testosteron i przez to mogą powodować jego niedobory w krwiobiegu. Naukowcy chcą też zidentyfikować mikroby, które mogą odwracać ten proces - przyczyniając się do prawidłowego poziomu hormonów w organizmie człowieka.
Kilka szczepów tych drugich bakterii udało się już zidentyfikować. Wiemy przy tym z innych badań opisanych w literaturze o osobach z ostrymi stanami depresyjnymi związanymi z niedoborem testosteronu, u których w jelitach zidentyfikowano szczepy bakterii metabolizujących hormony steroidowe - powiedział kierujący projektem profesor Tomasz Janeczko z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy.
Obiecujące wyniki przyniosły już badania na wykastrowanych szczurach, które były wykonywane w innym ośrodku. Wprowadzono do ich jelit optymalny mikrobiom, co doprowadziło do wyrównania poziomu testosteronu do wartości zbliżonych do tego, który był mierzony w grupie kontrolnej. Bakterie jelitowe okazały się w tym przypadku zdolne do nadrobienia strat wynikających z braku jąder, przekształcając związki dostarczane z pożywieniem - tłumaczy profesor Janeczko.
Naukowiec podkreślił też, że częścią projektu badawczego są także poszukiwania związków w diecie - głównie flawonoidów - które mogłyby hamować degradację testosteronu przez mikroorganizmy. Celem jest też identyfikacja związków, które hamują rozwój niekorzystnych dla zdrowia człowieka mikroorganizmów.
Przed wrocławskim zespołem jeszcze wiele badań, żeby potwierdzić założone tezy.
W przyszłości miałaby zostać opracowana terapia skierowanych do pacjentów z niedoborem testosteronu, która będzie opierać się na przywracaniu i stymulowaniu rozwoju korzystnej mikrobioty jelitowej.