Główny Inspektorat Sanitarny poinformował dziś o wycofaniu suplementów diety w związku z wykryciem tlenku etylenu. Chodzi o jedną partię produktu "Floractin kapsułki".

Wycofaniu podlega produkt "Floractin kapsułki", opakowanie 20 kapsułek o numerze partii 650220 oraz terminie spożycia 09.2022. Dystrybutorem jest Ipsen Poland Sp. z o.o., ul. Chmielna 73, 00-801 Warszawa.

Firma Ipsen Poland Sp. z o.o. poinformowała odbiorców o trwającym wycofaniu z rynku wskazanej partii suplementu diety. 

Tego produktu nie należy spożywać!

Tlenek etylenu - rakotwórczy związek

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Związek ten może powodować mutacje DNA i doprowadzać do chorób nowotworowych. Tlenek etylenu jest wykrywany w substancjach dodatkowych do żywności, takich jak mączka drzewa świętojańskiego (E410) oraz guma guar (E-412). Te dwa stabilizatory i zagęstniki są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, co oznacza, że teoretycznie substancja może znaleźć się niemal wszędzie.

Tlenek etylenu (epoksyetan) jest bezbarwnym gazem o słodkawym zapachu. Jest szeroko wykorzystywany w przemyśle chemicznym jako półprodukt do syntezy różnych związków. Również jest stosowany do gazowej sterylizacji sprzętu medycznego i materiałów opatrunkowych oraz podczas konserwacji takich przedmiotów muzealnych, jak książki, ubrania i futra.