Od stycznia 2020 roku lekarze nie wystawiają już tradycyjnych, papierowych recept. Recepta elektroniczna dla wielu osób, zwłaszcza tych starszych, jest jednak przyczyną stresu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jak zrealizować e-receptę?

Czym jest e- recepta i jak się ją otrzymuje?

Zamiast dotychczasowej, papierowej recepty, w czasie wizyty u lekarza pacjent otrzymuje obecnie e-receptę. Jest to odpowiednik zwykłego dokumentu, lecz zapisany w systemie informatycznym. Zawiera informacje o przepisanych pacjentowi lekach. E-receptę można otrzymać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest papierowy wydruk. Jego najważniejszym elementem jest klucz dostępu do recepty w formie kodu kreskowego, a także czterocyfrowy kod. Drugim sposobem na otrzymanie e-recepty jest wiadomość SMS. Dokument otrzymuje się więc na telefon. Tu również zawarty jest klucz dostępu oraz czterocyfrowy kod. Ostatnim sposobem jest wiadomość e-mail. Na wskazany przez pacjenta adres e-mail przychodzi wiadomość zawierająca wydruk informacyjny w formie pliku PDF. Chcąc zobaczyć receptę w formie elektronicznej, konieczne jest zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta. Znajduje się ono na stronie www.pacjent.gov.pl. Do logowania niezbędny jest Profil Zaufany.

Jak wystawiana jest e-recepta?

Lekarz przepisuje lek, który przeznaczony jest na maksymalnie 360 dni kuracji. Pielęgniarka może wystawić receptę na 180 dni kuracji. Warto wiedzieć, że pacjent jednorazowo nie może otrzymać w aptece większej dawki leku niż na 180 dni. Jeżeli lekarz przepisał lek na cały rok, konieczny będzie powrót do apteki po 180 dniach i wykupienie dalszej przepisanej kuracji. Tylko w przypadku antybiotyków termin realizacji recepty wynosi 7 dni. Środki psychotropowe i środki odurzające mogą być wydane przez aptekę w ciągu 30 dni. Lekarz przepisuje jeden lek na jedną e-receptę. Jeżeli więc pacjent potrzebuje kilku lekarstw, każde z nich zostaje zapisane na oddzielnej e-recepcie. Są one łączone w receptę zbiorczą, która może obejmować do pięciu leków.

Jak zrealizować e-receptę?

Do realizacji e-recepty pacjent potrzebuje wydruku informacyjnego otrzymanego w formie wiadomości SMS lub mailem. Nie musi go drukować. Wystarczy, że w aptece pokaże otrzymaną wiadomość z czterocyfrowym kodem. Dodatkowo niezbędny jest pesel pacjenta. Nie jest on zapisany w e-recepcie, pacjent musi go więc pamiętać lub mieć przy sobie np. dowód osobisty. Jeżeli lekarz wystawił receptę zbiorczą na kilka leków, każdy z nich może zostać wykupiony w innej aptece. Pacjent podaje wtedy w każdej z nich ten sam kod, jaki otrzymał od lekarza. Może to być apteka internetowa lub lokalna. Nowością jest to, że jeżeli termin realizacji recepty jest dłuższy niż miesiąc, a pacjent wybierze się do apteki dopiero po upływie 30 dni, okres ten zostanie wyłączony. Oznacza to, że pacjent nie otrzyma porcji leków przypadających na wcześniejsze dni. Aby cały okres stosowania leku został uwzględniony, receptę trzeba zrealizować w terminie krótszym niż 30 dni. Leki można wykupywać stopniowo po 1 opakowaniu bez ryzyka utraty zniżek.

Realizacja e-recepty wbrew pozorom jest bardzo łatwa i przynosi wiele zalet. Osoby, które nie posiadają smartfona, mogą otrzymać ją w postaci papierowego wydruku. Zapraszamy również do zapoznania się z innym artykułem: Jak przyjmować suplementy diety, żeby sobie nie zaszkodzić?.