Podczas Popołudniowej Rozmowy w RMF FM z Marcinem Zaborskim, premier Beata Szydło zapowiedziała zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, a także skrócenie kolejek do specjalistów. Zwróciła też uwagę, ze coraz większym problemem staje się brak lekarzy i pielęgniarek.

Premier Beata Szydło w studiu RMF FM /Michał Dukaczewki /RMF FM

Szefowa rządu chciałaby, żeby nakłady na służbę zdrowia zwiększyły się do poziomu 6 procent PKB. To jest oczywiście na razie poza naszymi możliwościami, ale co roku będziemy zwiększać nakłady na służbę zdrowia. - mówi premier Szydło.

W pakiecie są także propozycje podwyżek dla lekarzy i program ograniczenia kolejek dla specjalistów. Temu celowi mają służyć między innymi, wprowadzana w październiku ustawa o sieci szpitali i nowelizacja przepisów o podstawowej opiece zdrowotnej, którą niedawno zajmował się rząd.

Odniosła się też do innego problemu - braku lekarzy. Zaczyna w Polsce brakować lekarzy i pielęgniarek i to jest kolejny problem, z którym musimy sobie poradzić - powiedziała.

Innym tematem, o który pytali słuchacze RMF FM, było zwiększenie świadczenia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

To jest nasze zobowiązanie i wywiążemy się z tego zobowiązania. W tej chwili pani minister  Rafalska również nad tym pracuje, więc na pewno się z niego wywiążemy (...). Wywiążemy się z tego zobowiązania na pewno do końca kadencji i problem ten zostanie rozwiązany - powiedziała Szydło.

Nie chcę obiecywać czegoś, co jest niemożliwe, ale mamy bardzo jasny priorytet postawiony, że ten problem rozwiążemy i pomożemy - dodała.

(ag)