Pozbycie się tkanki tłuszczowej z policzków i okolic podbródka to nadrzędny cel wielu odchudzających się osób. Choć niełatwo jest ukierunkować proces utraty masy tak, by odchudzić konkretną część ciała, to istnieją triki, dzięki którym możemy skutecznie wyszczuplić twarz.

Odchudzanie uchodzi za żmudny i wymagający wielu wyrzeczeń proces. Dodatkowym utrudnieniem mogą być wygórowane oczekiwania i cele, które niełatwo osiągnąć, nawet prowadząc zdrowy styl życia. 

Jednym z takich oczekiwań jest chęć pozbycia się tkanki tłuszczowej z konkretnych obszarów ciała - bioder, brzucha, twarzy. Szczególnie trudne jest wyszczuplanie twarzy, bo na niej natychmiast widać wszystkie grzechy, takie jak zła dieta, brak ruchu, alkohol, zarywanie nocy. 

Magazynująca się w organizmie woda też wpływa na wygląd twarzy, powodując opuchliznę i nieestetyczne obrzęki. Pozbycie się ich wymaga od nas holistycznego podejścia, obejmującego aktywność fizyczną, jadłospis oraz gimnastykę.

Postaw na dietę bogatą w składniki odżywcze i minerały

Pierwszym krokiem na drodze do wyszczuplenia twarzy jest zadbanie o optymalne nawodnienie organizmu. Jeśli pijesz na co dzień mało wody, natychmiast zmień to przyzwyczajenie. 

Upewnij się, że jesteś nawodniony i pijesz wystarczającą ilość wody w ciągu dnia - woda odgrywa bardzo istotną rolę w pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów. Prócz skutecznej redukcji wagi, fantastycznie wpływa na skórę, poprawiając jej jędrność i nawilżenie. Odpowiednie nawodnienie zapobiega też magazynowaniu płynów, które jest głównym sprawcą obrzęków - wyjaśnia w rozmowie z "Woman Magazine" trenerka personalna Kay Justice.

Ogromne znaczenie ma też to, co ląduje na co dzień na naszym talerzu. Eliminacja niezdrowych przekąsek i zastąpienie ich pełnowartościowymi zamiennikami pozytywnie wpłynie nie tylko na sylwetkę, ale i wygląd twarzy. 

Twoje ciało naprawia się od wewnątrz, dlatego tylko dieta bogata w składniki odżywcze i minerały może zredukować przebarwienia, obrzęki i nadmiar wody, które powodują, że twarz wydaje się większa, bardziej okrągła - zaznacza trener fitness Stuart Pilkington. 

Ekspert dodaje, że unikanie tłuszczu jest złym nawykiem. Stanowi on niezbędny element zbilansowanej diety. A tylko taki jadłospis pomoże nam skutecznie schudnąć. 

Skoncentruj się na zdrowych tłuszczach, które znajdziesz w awokado, migdałach i orzechach włoskich - precyzuje.

Do produktów, które zdecydowanie należy ograniczyć, należą alkohol i sól

Wysokoprocentowe napoje sprawiają, że organizm ulega odwodnieniu, co prowadzi do powstawania zaczerwienień i opuchlizny, szczególnie w obrębie policzków i okolic oczu - tłumaczy dietetyczka Carly Yue. 

Podobnie zgubny wpływ na urodę ma nadmierne spożycie soli, która powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie. Sięgając po przetworzoną żywność, która zawiera z reguły ogromne ilości soli, nie tylko spowalniamy proces odchudzania, ale i zwiększamy opuchliznę twarzy.

Ćwiczenia wydolnościowe połącz z siłowymi

Wszyscy wiemy, że aby schudnąć, musimy się regularnie ruszać. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga w utracie wagi, ale także wzmacnia mięśnie i ujędrnia skórę, która w wyniku gwałtownego pozbywania się nadprogramowych kilogramów może ulec zwiotczeniu. 

Eksperci przekonują, że najbardziej efektywny trening, który sprzyja utracie tkanki tłuszczowej (także w obrębie twarzy!), łączy ćwiczenia wydolnościowe z siłowymi. 

Kobiety unikają ćwiczeń siłowych w obawie przed tym, że będą miały sylwetkę kulturysty. To błąd. Aby kontynuować spalanie tłuszczu po treningu, musisz ćwiczyć z obciążeniem. Budując masę mięśniową, naturalnie zwiększasz tempo metabolizmu, dzięki czemu twoje ciało szybciej spala kalorie - wyjaśnia Justice.

'Strojenie min' - odchudzający nawyk

Ostatnim trikiem, który pomoże nam wyszczuplić twarz i wyostrzyć jej rysy, są specjalne ćwiczenia przypominające strojenie min. 

Wykonywana codziennie przez kilka minut gimnastyka twarzy to nawyk, dzięki któremu policzki staną się mniej pulchne, a znienawidzony podwójny podbródek zacznie znikać - przekonuje trener personalny John O Neill. 

Dobrym ćwiczeniem jest zasysanie policzków i ściągnięcie ust w tzw. dzióbek. Wystarczy utrzymać taką minę przez kilka sekund, a następnie rozluźnić mięśnie twarzy. Warto również wymawiać samogłoski, szeroko otwierając przy tym usta. Ćwiczenia powtórzmy przed lustrem kilkanaście razy - instruuje.