Wygląd naszej twarzy nieustannie się zmienia. W miarę upływu czasu jej rysy wyostrzają się, a policzki zanikają. Co zrobić, aby spowolnić działanie czasu i zachować zachwycające proporcje twarzy i młody wygląd na dłużej? Na te pytania odpowiada lek. Agnieszka Drożniak – Konstanty.

Kwas hialuronowy - składnik skóry

Kwas hialuronowy u człowieka występuje m.in. w tkance łącznej oraz chrząstkach stawowych. Najwięcej znajduje się go w skórze. Posiada on właściwości higroskopijne, czyli zdolność do wchłaniania i magazynowania wody. Dzięki niemu naskórek może zachować odpowiednie nawilżenie i objętość. Kwas HA to nietrwały związek - do jego rozpadu wystarczy kilka dni. Im jesteśmy starsi, tym wolniej następuje produkcja nowego kwasu hialuronowego. Jego brak prowadzi do zwiotczenia skóry oraz stopniowego zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach kości policzkowych i skroni. Sprzyja to pogłębianiu się zmarszczek i tworzeniu bruzd. Dlatego tak ważne jest, aby mimo upływu czasu, zachowywać odpowiedni poziom kwasu hialuronowego w skórze.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Do zabiegów medycyny estetycznej stosuje się kwas hialuronowy, wytwarzany w procesie technologicznym. W jego produkcji wykorzystuje się bakterie z rodzaju Streptococcus equi, uzyskane w procesie fermentacji. Następnie powstałą substancję oczyszcza się z bakterii i resztek ich ścian komórkowych, które są silnymi alergenami. Kolejny etap to dodanie preparatu zagęszczającego kwas. Dzięki temu połączone cząsteczki są bardziej odporne na pozbycie się kwasu przez organizm w procesach metabolicznych. Wytworzony kwas hialuronowy jest identyczny, jak ten występujący w ludzkim organizmie.

Wolumetria twarzy

Starzenie skóry to naturalna oznaka upływającego czasu. Nowoczesne metody dostępne na rynku pozwalają w znaczny sposób opóźnić ten proces. Jednym ze sposobów uzupełnienia braków kwasu hialuronowego jest wolumetria twarzy.

Najczęściej narażone na ubytek kwasu hialuronowego są skronie, policzki, okolice żuchwy i brody. Wolumetria pozwala skutecznie modelować kontur twarzy i daje możliwość przywrócenia naturalnych proporcji. W obrębie twarzy, gdzie da się zauważyć ubytek tkanki tłuszczowej, wprowadza się kwas hialuronowy. Efektem zabiegu jest zwiększenie objętości tkanek miękkich oraz wypełnienie poszczególnych partii.

Efekty

Kwas hialuronowy to najczęściej stosowany środek w medycynie estetycznej. Dzięki jego użyciu skóra zyskuje jędrność i elastyczność. Odpowiednie napięcie tkanek zmienia kontur twarzy, poprawia owal i podnosi policzki. Korzystanie z dobrodziejstw kwasu hialuronowego pozwala cieszyć się młodszym wyglądem na dłużej.