Technika odsysania tkanki tłuszczowej stale się zmienia oferując coraz to nowe możliwości. O najnowszych osiągnięciach liposukcji i o tym czemu bywalcy siłowni mogą skorzystać na zabiegu podwójnie - opowiada masz ekspert dr n.med. Marcin Nylec.
Zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularny. Wzrasta świadomość, że dzięki temu stajemy się bardziej odporni na choroby cywilizacyjne takie jak np. nadciśnienie, czy cukrzyca, poprawia się praca wielu układów i zyskujemy więcej energii. Decydujemy się na wiele wyrzeczeń związanych z dietą, motywujemy do regularnego wysiłku fizycznego.
Poza zdrowiem nie mniej ważny jest wygląd, wymarzona atletyczna sylwetka. Dobrze zarysowana muskulatura, wyraźna rzeźba. Nie ma w tym nic dziwnego, bo wygląd stanowi pewien rodzaj wizytówki. Świadczy o tym, że wszystkie godziny spędzone na siłowni, zainwestowane pieniądze i wysiłek mają sens.
Nierzadko jest tak, że pomimo wszelkich starań zamierzone efekty cały czas są nieosiągalne. U kobiet częstym problemem są boczki, oponka na brzuchu czy nadmierne bryczesy. W wypadku mężczyzn przyjęło się, że synonimem zdrowego wyglądu jest dobrze widoczny 6-pak (mięsień prosty brzucha). Oczywiście nie ma ćwiczeń, które pozwalają spalić tkankę tłuszczową w jednym, wybranym miejscu. Nawet intensywny trening może nie wystarczyć, by udało się uwidocznić rozbudowany mięsień spod warstwy podskórnego tłuszczu. Stąd problem jest tak kłopotliwy dla wielu osób.
Dodatkowo należy wspomnieć, że każdy człowiek ma indywidualny, zaprogramowany sposób odkładania się tkanki tłuszczowej. Ostateczny rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie wynika ze współdziałania czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych. Jednak walka, choć nierówna, nie jest z góry przegrana. Jedną z metod, które można szczególnie polecić w tym wypadku jest tzw. liposukcja HD - tłumaczy dr n. med. Marcin Nylec.
Nazywa się ją również liposculpture HD (lipos - gr. tłuszcz, sculpture - rzeźba) i ta nazwa dosłownie odzwierciedla to, na czym polega zabieg. Przewagą liposukcji HD nad klasyczną liposukcją jest możliwość nie tylko miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej, ale również modelowania sylwetki. Dzięki temu można wyeksponować anatomię uzyskanej w pocie czoła muskulatury, podkreślić sportowy wygląd i naturalną, atrakcyjną budowę ciała.
Idealnym kandydatem lub kandydatką do zabiegu liposukcji HD jest osoba uprawiają sport o BMI poniżej 30. Jest to metoda polecana zarówno kobietom jak i mężczyznom. Bycie fit i atletyczny wygląd kojarzą się ze zdrowiem i atrakcyjnością u obojga płci. Wśród mężczyzn szczególnie popularne są zabiegi podkreślające wspomniany już sześciopak, choć oczywiście nie tylko.
Liposukcja HD pomoże uwidocznić pełną anatomię przebiegu mięśni, zarówno brzuśce, miejsca przyczepu mięśni, więzadła. Zabieg może być przeprowadzony na wielu obszarach ciała i dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjentów. Mowa tu o klatce piersiowej, brzuchu, plecach, ramionach, pośladkach, wewnętrznych i zewnętrznych częściach ud, ale też okolicach twarzy np. podbródku.
Liposukcja nie jest jednak metodą walki z nadwagą i otyłością. Pacjent decydujący się na taki zabieg musi mieć tego świadomość. Liposukcja nie zastępuje diety i ćwiczeń, które mają zapewnić ujemny bilans energetyczny, czyli sytuację gdy przyjmujemy mniej kalorii, niż zużywamy na aktywność i procesy metaboliczne - przestrzega ekspert - po zabiegu i rekonwalescencji nie można sobie pozwolić na zaprzestanie uprawiania sportu czy objadanie się. Jednak często zdarza się, że przeprowadzenie zabiegu liposukcji ma wpływ motywujący na pacjentów. Widząc efekty swoich działań stajemy się dużo bardziej zmobilizowani by pracować dalej - dodaje.
Kolejną zaletą liposukcji HD jest fakt, że odessana z jednego miejsca tkanka może posłużyć do przeszczepienia go w inne miejsce, czyli wykonania tzw. lipotransferu,. Pomimo niepokojącej nazwy jest to zabieg bezpieczny. Do miejsca docelowego wprowadza się tkankę własną, a więc nie ma mowy o reakcji obronnej organizmu na coś obcego. Zabieg ten może zainteresować kobiety, gdyż daje to możliwość jednoczesnego usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc gdzie jej nie powinno być w nadmiarze i zwiększenia objętości w miejscach gdzie tkanka tłuszczowa jest atrakcyjna i pożądana np. piersi. Lipotransfer jest jednak czymś dodatkowym i nie odbywa się jako podstawa zabiegu.
W trakcie zabiegu liposukcji HD odsysa się głębokie partie tkanki tłuszczowe, jak również dzięki zastosowanej technologii istnieje możliwość wpływania na warstwę powierzchowną. To właśnie modelowanie tej bardziej zewnętrznej warstwy podskórnego tłuszczu wpływa na uwidocznienie i podkreślenie mięśni.
W metodzie liposukcji HD wprowadzono modyfikacje, których nie było w aparatach starszych generacji, a wśród nich użycie ultradźwięków. Są to fale podobne do wykorzystywanych w USG. Mają one pewną fizyczną właściwość, która polega na tworzeniu tzw. mikrokawitacji. Są to mikroskopijnych rozmiarów jamki powstające na ułamek sekundy, które zapadając się generują ciepło. Wpływa to na tkankę tłuszczową, powodując jej rozluźnienie, dzięki czemu dużo łatwiej poddaje się ona zabiegowi. Użycie ultradźwięków powoduje, że zabieg jest o wiele bezpieczniejszy dla nerwów znajdujących się w tkance podskórnej jak również dla naczyń krwionośnych. Potwierdzają to przeprowadzone badania naukowe. Ponadto ultradźwięki wywołują korzystny efekt kosmetyczny, czyli pobudzenie i ujędrnienie skóry w miejscu zabiegu.
Zabieg liposukcji HD można podzielić na trzy etapy. Pierwszy polega na wprowadzeniu przez cienką kaniulę (jest to specjalnie zaprojektowany przyrząd o kształcie długiej rurki) roztworu substancji, który ma spełnić trzy zadania: znieczulić tkankę, obkurczyć naczynia i "rozpuścić tłuszcz". Działanie znieczulające i obkurczające wykazuje lidokaina, którą uzupełnia adrenalina. Dzięki temu zapobiega się krwawieniu i poprawia komfort zabiegu. Roztwór pozwala rozdrobnić grudki tłuszczu przed ich odessaniem, co ogranicza uszkodzenia tkankowe i zmniejsza ilość powikłań. Kolejnym etapem jest działanie na tkankę tłuszczową poprzez zastosowanie wymienionych już ultradźwięków. Powoduje to rozluźnienie połączeń między komórkami i ogólnie rozluźnienie tkanki. W połączeniu z wprowadzonym roztworem powoduje to równomierne "rozpuszczenie" tłuszczu. W końcu cały materiał w upłynnionej formie odsysa się na zewnątrz. - wyjaśnia dr Marcin Nylec.
Zabieg przeprowadza się z maksymalnym ograniczeniem cięć - cienkie kaniule wprowadza się przez kilka mniejszych otworów. Liposukcja HD jest mniej inwazyjna niż typowa liposukcja, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ilość powikłań (przebarwień, krwawienia, siniaków, wysięków podskórnych). Po zabiegu skóra odzyskuje napięcie po kilku tygodniach, natomiast najlepszy efekt jest widoczny po około 3 miesiącach od zabiegu.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii możemy zastosować jedynie znieczulenie miejscowe i minimalną sedację (czyli podanie leków w celu ograniczenia poziomu stresu, ale z zachowaniem świadomości tego co się dzieje). Panuje ogólna zasada, że im mniejsza ilość anestetyków, tym mniej działań niepożądanych. Zabieg liposukcji HD jest uznawany za bardzo bezpieczny i oczywiście bezbolesny - uspokaja specjalista.
Liposukcja HD stanowi wielki krok naprzód w zakresie zabiegów odsysania tłuszczu. Z perspektywy historii zabiegi te nigdy nie były równie bezpieczne i nie zapewniały tak dobrych efektów. Gdy 45 lat temu dwóch ginekologów po raz pierwszy przeprowadziło zabieg z użyciem kaniuli nikt nie spodziewał się, że zabieg ten będzie mógł w przyszłości np. pomóc wysportowanym mężczyznom w podkreśleniu ich sześciopaka.