Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Specjaliści przypominają o regularnych badaniach i podkreślają znaczenie samokontroli. Zobacz, jak prawidłowo zbadać swoje piersi.

zdj. ilustracyjne /Shutterstock

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 - 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Równie ważne jest samobadanie. Zdaniem lekarzy, samokontroli piersi powinno się uczyć dziewczynki już w podstawówce. To jest bardzo proste: ostatnia podpaska, koniec krwawienia, badamy piersi. Co miesiąc - mówi ginekolog prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. Choć akcji przypominających o profilaktyce raka piersi jest w Polsce dużo, to wciąż wiele pań się nie bada. Poniżej prezentujemy film instruktażowy, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona samokontrola.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Odbywa się wiele akcji przypominających o profilaktyce i badaniach. Kobiety z chorobą nowotworową opowiadają swoje historie i przestrzegają: ja zachorowałam, ale ty nie musisz.

Tutaj chodzi przede wszystkim o świadomość. Gdy pod prysznicem wyczujemy jakąś nieprawidłowość, czy zauważy to mąż lub partner, konsultujemy to z lekarzem. W leczeniu nowotworów trzeba mieć szczęście. To jak wygrana na loterii. Jeśli ktoś nie gra, to nigdy nie wygra. Jeśli ktoś się nie bada, to może nigdy nie będzie miał szans na wykrycie raka - mówi dr n. med. Dariusz Michalik, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. Kładzie też nacisk na badania mammograficzneMammografia powinna zacząć się po 40. roku życia i być powtarzana co najmniej raz na dwa lata, a najlepiej każdego roku - wyjaśnia.