Nieestetyczne oznaki starzenia, szczególnie na skórze twarzy, szyi i dłoniach potrafią być mocno wyeksponowane, to z kolei może powodować dyskomfort. Rozwiązaniem tego rodzaju niedogodności jest autotransplantacja – co to takiego i w przypadku jakich defektów skóry można jej użyć? Na te pytania odpowiada lekarz dermatolog, Agnieszka Drożniak-Konstanty.

Czym jest autotransplantacja?

Zabieg ten polega na przeszczepie tkanek w obrębie tego samego organizmu, dzięki czemu znacząco zmniejsza się ryzyko ich odrzucenia lub powstania niepożądanej alergii. Dzięki tej metodzie można pobrać je z danych obszarów, w których występuje ich nadmiar i przeszczepić tam, gdzie zauważalny jest ich brak.

Tkankę tłuszczową można pobrać z okolic brzucha, ud, pośladków lub kolan. Co więcej, zawarte w przeszczepianej tkance żywe komórki macierzyste o niepowtarzalnych właściwościach regeneracyjnych i rewitalizujących sprawiają, że można uzyskać spektakularne, a przede wszystkim trwalsze efekty. Skóra wypełniona przeszczepioną tkanką tłuszczową staje się lepiej wypełniona, jędrna i napięta.

Jaki są zalety przeszczepu tkanki tłuszczowej?

Dzięki poddaniu się zabiegowi autotransplantacji skutecznie i można:

- zredukować zmarszczki i bruzdy na twarzy,
- pozbyć się opadających policzków i wykonać wolumetrię twarzy,
- uzupełnić ubytki tkanki tłuszczowej, szczególnie w obszarze twarzy i kości policzkowych,
- odmłodzić i ujędrnić skórę dłoni,
- uzupełnić ubytki pooperacyjne i powypadkowe.

Co należy wiedzieć o zabiegu?

Aby przystąpić do przeszczepu tkanki tłuszczowej, konieczna jest wcześniejsza specjalistyczna konsultacja. Lekarz medycyny estetycznej przeprowadza wywiad z pacjentem, a jeśli jest taka konieczność, zleca dodatkowe badania. Po zebraniu kompletu informacji i wykluczeniu przeciwwskazań osoba może zostać poddana zabiegowi.

Autotransplantację rozpoczyna miejscowe znieczulenie, aby znacząco podnieść komfort pacjenta podczas przeszczepu. Następnie lekarz pobiera tkankę tłuszczową za pomocą systemu odseparowania, wyposażonemu w technologię FPU.

Strzykawka z pobraną tkanką poddawana jest odwirowaniu w specjalnej wirówce - system FPU oddziela krew od płynu znieczulającego, starszego tłuszczu, komórek, które nie są już wartościowe oraz od najmłodszego i potrzebnego do zabiegu tłuszczu. To właśnie on jest najbardziej wartościowy i bogaty w komórki macierzyste. Tak przygotowany materiał przeszczepiany jest w nowe miejsce, które w ten sposób regeneruje się, uzyskując pożądany efekt.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu autotransplantacji jest ciąża oraz okres karmienia piersią, przewlekłe infekcje skórne, choroby autoimmunologiczne, a także zaburzenia krzepliwości krwi. Zatem jeśli lekarz podczas konsultacji wykluczy powyższe czynniki, można bezpiecznie przeszczepić tkankę i cieszyć się efektami.


Opracowanie: