Ćwiczyć, czy nie? Zostać w łóżku, a może zmusić się do chodzenia? Oto kilka przydatnych informacji dla tych, którzy cierpią na nawracający ból pleców.

Ból w dolnej części pleców to powszechny problem, poważnie utrudniający codzienne funkcjonowanie. Niestety jest też sporo mitów na temat tego, skąd się bierze i jak należy postępować w takiej sytuacji. Nie mówiąc już o dezinformacji. Bo ile razy słyszałeś, że ćwiczenia mogą zaszkodzić twoim plecom? Albo, że jeśli skonsultujesz się z chirurgiem, na pewno skończysz na stole operacyjnym. Oczywiście konsultacja lekarska jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak przyjrzeć się też zestawieniu faktów i mitów, przygotowanym przez lek. med. Marzenę Buzanowską.

Mit: Ćwiczenia "psują" nam plecy.

Fakt: Każdy, kto kiedykolwiek był na siłowni, wie, że możesz zrobić krzywdę swoim plecom - i innym częściom ciała - jeśli jesteś nieostrożny, nieprawidłowo się rozciągasz lub podnosisz zbyt duży ciężar. Ale jeśli zachowasz ostrożność i będziesz postępować zgodnie z instrukcjami trenera , nie ma powodu, by wyjście na siłownię skończyło się kontuzją. Ponadto, ćwicząc pod okiem fizjoterapeuty, możemy pomóc swoim plecom, wzmacniając mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Mocne, regularnie ćwiczone plecy wytrzymują większe napięcia i lepiej stabilizują kręgosłup. W niektórych przypadkach fizjoterapeuta może znaleźć kilka prostych ćwiczeń, które pomogą np. zmniejszyć nacisk na konkretny dysk, jeśli mamy taki zdiagnozowany problem - mówi dr Buzanowska.

Mit: Przepuklinę między dyskami należy leczyć chirurgicznie.

Fakt: Dyski międzykręgowe, znajdujące się między trzonami kręgów kręgosłupa, chronią kręgosłup przed zbyt mocnym naprężeniem. Dyski te mogą pęknąć lub może pojawić się właśnie przepuklina, jeśli zewnętrzna warstwa dysku osłabnie. Galaretowaty środek dysku wycieka, co powoduje ból pleców i nóg. Dr Buzanowska mówi, że w ponad 90% przypadków przepuklina poprawia się samoistnie po krótkim odpoczynku lub po leczeniu, takim jak fizjoterapia, a także po włączeniu leków przeciwzapalnych lub zastrzyków.

Mit: Jeśli trafisz do chirurga, na pewno czeka cię operacja.

Fakt: Niekoniecznie. Dr Buzanowska mówi, że "wielu chirurgów często próbuje odwieść pacjentów od operacji kręgosłupa". Chociaż istnieje kilka schorzeń kręgosłupa wymagających takiej ingerencji, zdecydowana większość problemów z plecami rozwiązuje się bez operacji. Chirurgia może być odpowiednia dla tych osób, u których metody nieinwazyjne się nie sprawdziły. Wszystko zależy od twojego stanu zdrowia.

Mit: Jeśli masz wypuklinę dysku międzykręgowego (bulging disc) masz poważny problem.

Fakt: Łagodne uwypuklenie dysku międzykręgowego to normalna część procesu starzenia - mówi dr Buzanowska. Nasze dyski są jak opony samochodowe, które stopniowo tracą powietrze i zużywają się. Dlatego z wiekiem możemy stać się niżsi. Jednak w przeciwieństwie do opon samochodowych, starej tarczy nie trzeba wymieniać. Ponadto problem ten powoduje ból tylko u części pacjentów.

Mit: Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) zawsze wskazuje źródło bólu pleców.

Fakt: MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów narządów i tkanek w twoim ciele. Te skany mogą wykazać pęknięcia pierścienia włóknistego, przepuklinę  lub miejsce, gdzie jest ucisk nerwów. Skany MRI nie pokazują słabych mięśni ani wielu innych zaburzeń, które przyczyniają się do bólu pleców. Warto pamiętać, że MRI pokaże również normalne, związane z wiekiem "zużycie" naszego ciała, które może czasami wprowadzać w błąd, co do źródła bólu pleców. Dlatego, jak podkreśla dr Buzanowska,  dokładne badanie i wywiad lekarski - to źródło informacji o przyczynach bólu pleców .

Mit: Najlepszym sposobem na ból pleców jest odpoczynek w łóżku.

Fakt: Może się to nam wydać sprzeczne z intuicją, ale najlepsze dla pleców są delikatne ćwiczenia. Na przykład chodzenie - rezygnujemy z pozycji siedzącej i przyjmujemy bardziej neutralną, wyprostowaną pozycję. Pomocne może być również delikatne rozciąganie. Jeśli problemy się powtarzają, zasięgnij porady u fizjotarepauty. Pokieruje cię i pomoże dostosować codzienne ćwiczenia, które wzmocnią i rozciągną twój kręgosłup.

Mit: Operacyjna stabilizacja kręgosłupa zawsze wymaga dodatkowej operacji.

Fakt: Wszyscy słyszeliśmy o kimś, kto przeszedł nieudaną operację kręgosłupa - mówi dr Buzanowska. A stabilizacja kręgosłupa, polegająca na zespoleniu sąsiednich kręgów za pomocą implantów tak, aby doszło do ich zrostu kostnego to poważna procedura. Jednak rzeczywistość jest taka, że jeśli operacji podejmują się doświadczeni specjaliści, rzadko kiedy trzeba ją powtarzać.

Mit: Uciśnięte nerwy powodują silny ból pleców.

Fakt: To może być prawda, ale tylko czasami. Zwykle podrażniony lub ściśnięty nerw w kręgosłupie powoduje ból nogi i stopy - tłumaczy dr Buzanowska. Jak zaznacza, przy odpowiednim leczeniu i terapii można złagodzić te bóle.


Źródło: Clevelenad Clinic