Nowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa dla uniwersytetów mają być gotowe jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego - dowiedział się reporter RMF FM Jakub Rybski.
Konieczność wprowadzenia nowych wytycznych ma związek z tragiczną zbrodnią, do której doszło 7 maja na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszko R. uzbrojony w siekierę zamordował 53-letnią pracownicę uczelni na kampusie głównym, a także zaatakował strażnika, który próbował jej pomóc.
Chodzi przede wszystkim o wsparcie straży uniwersyteckiej dodatkową, wykwalifikowaną ochroną, która miałaby być obecna na każdym kampusie w Polsce.
Ponadto pojawiła się propozycja, aby strażnicy byli uzbrojeni w narzędzia do samoobrony. Na uczelniach miałyby odbywać się także szkolenia z bezpieczeństwa i zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Wszystko na końcu pewnie obije się o pieniądze, bo budżet na to też szkoły muszą dostać. To wszystko trzeba będzie wspólnie wypracować - powiedział RMF FM Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Wytyczne mają zostać wypracowane już w najbliższym czasie we współpracy ze środowiskiem akademickim, Komendą Główną Policji oraz resortami spraw wewnętrznych i nauki i szkolnictwa wyższego.
Władze uczelni będą jednak same decydować, jakie procedury wdrożyć na swoich uniwersytetach.