Takie historie nie zdarzają się co dzień. Odzyskana kamienna płyta nagrobna wyruszyła w środę w podróż z Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie) do rodzimego kościoła w Gębicach (woj. lubuskie). Zabytek został skradziony w 1999 r., a odzyskany w 2024 r. To nie wszystko. W kamieńskiej katedrze udało się ostatnio odnaleźć zaginiony kapsel relikwiarzowy, zawierający kość św. Ottona.
- Z Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie) wysłano do Gębicy (woj. lubuskie) skradzioną przed laty zabytkową płytę nagrobną
- W kamieńskiej katedrze odnaleziono tydzień temu złocony kapsel relikwiarzowy zawierający kość św. Ottona
W środę w Kamieniu Pomorskim miało miejsce uroczyste przekazanie zabytkowej, renesansowej płyty nagrobnej, którą w 1999 r. ktoś ukradł z kościoła w lubuskich Gębicach.
O niezwykłej sprawie jej odnalezienia pisaliśmy tutaj:
Renesansowa rzeźbiona płyta nagrobna, wykonana z piaskowca, to część nagrobka Christiny von Schöneich z d. von Panwitz, żony Philippa II von Schöneich zm. w 1589 r.
W uroczystym przekazaniu płyty udział wzięli przedstawiciele lubuskiego konserwatora zabytków, starostwa Krosna Odrzańskiego, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim oraz policjanci ze Szczecina. Jeden z nich - nadkom. dr. Marek Łuczak - zajmuje się m.in. poszukiwaniem skradzionych dzieł sztuki.
Płyta została zapakowana przez konserwatorów i wyruszyła do rodzimej świątyni.
Co ciekawe, w 1999 r. złodzieje ukradli również płytę nagrobną męża Christiny von Schöneich, Philippa II, która jest poszukiwana do dzisiaj.
Równie wyjątkowa historia dotyczy niedawno odzyskanego srebrnego, pozłacanego, neoromańskiego kapsla relikwiarzowego, w którym umieszczono relikwię I stopnia - kość św. Ottona.
Niezwykły obiekt wykonał złotnik z Bambergu, najprawdopodobniej w latach 80. XX wieku.
Sam relikwiarz znajdował się w zakrystii katedry w Kamieniu Pomorskim, a kapsel zaginął po remoncie, po listopadzie 1994 roku.
Opisano go - jako zaginiony - w książce "Utracone zabytki sakralne powiatu gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujścia w 2015 roku".
Okazało się, że po remoncie część sióstr odeszła na emeryturę. Proboszcz katedry kontaktował się z nimi, pytając, gdzie może znajdować się najcenniejsza część relikwiarza.
Tydzień temu siostry odnalazły zgubę. Znajdowała się tam, gdzie schowano ją na czas remontu w latach 90. XX wieku.
Proboszcz katedry natychmiast skontaktował się z policjantem z KWP w Szczecinie badającym losy zabytków i powiadomił o odnalezieniu kapsla.
Po porównaniu ze zdjęciami w książce obiekt został rozpoznany jako poszukiwany kapsel relikwiarzowy z relikwią św. Ottona. Zabytek zostanie wykreślony z wykazu strat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.