W gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, po zakończonym remoncie, ponownie uruchomiono windę paciorkową. Podczas renowacji przywrócono jej wygląd z 1929 roku.

Winda paciorkowa po renowacji

Winda paciorkowa, znana również jako paternoster, to dźwig składający się z kabin, które poruszają się w zamkniętej pętli ze stałą, niewielką prędkością. Podobne windy zachowały się w Polsce jedynie w Opolu, Wrocławiu i Katowicach.

Zakres prac remontowych obejmował naprawę mechanizmu, konserwację szybu, montaż kurtyn przeciwpożarowych oraz przywrócenie windzie jej pierwotnego wyglądu z 1929 roku. Wymieniono kabiny wykonane z płyt wiórowych na drewniane, stylizowane na podstawie oryginalnych kabin - informuje wojewoda śląski Marek Wójcik.

Winda dla zwiedzających

Winda paciorkowa nie jest dostępna na co dzień dla osób załatwiających sprawy w urzędzie wojewódzkim ze względu na procedury bezpieczeństwa. Osoby odwiedzające urząd w celu złożenia wniosków paszportowych nie mają dostępu do tej części budynku. Jednak urząd organizuje liczne wydarzenia, podczas których w miarę możliwości winda będzie udostępniana zwiedzającym. Rocznie w tych wydarzeniach uczestniczy około 5 tysięcy osób.

Gmach Sejmu Śląskiego, w którym obecnie mieści się Śląski Urząd Wojewódzki, został zbudowany w latach 1924-1929 i jest udostępniony do zwiedzania. Wycieczki są organizowane między innymi podczas Nocy Muzeów.

Winda paternoster - co to jest

Winda paternoster została wynaleziona w latach 60. XIX wieku przez Petera Ellisa, architekta z Liverpoolu. Nazwa pochodzi od podobieństwa systemu do różańca i po łacinie oznacza "Ojcze nasz".

Paternostery były popularne w Europie w pierwszej połowie XX wieku, szczególnie w budynkach biurowych i urzędach.

Obecnie są one rzadkością, ale wciąż można je znaleźć w niektórych starszych budynkach w Europie.

Opracowanie: