W województwie lubelskim odnotowano kolejny, siódmy już w tym roku, przypadek wścieklizny. Tym razem choroba zaatakowała lisa w powiecie zamojskim. W związku z tym, na terenie sześciu powiatów wprowadzono obowiązek szczepienia kotów.
Województwo lubelskie ponownie zmaga się z przypadkami wścieklizny. Tym razem chorobę wykryto u lisa wolno żyjącego w miejscowości Łabuńki Pierwsze.
To siódmy przypadek wścieklizny w tym roku w woj. lubelskim; chorobę wykryto u czterech lisów i w trzech przypadkach u kotów - informuje Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Agnieszka Smyl. W ubiegłym roku liczba przypadków była znacznie wyższa, co pokazuje, że problem wścieklizny w regionie jest poważny.
W odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków wścieklizny, władze województwa lubelskiego zdecydowały o wprowadzeniu obowiązku szczepienia kotów w sześciu powiatach oraz miastach Zamość i Chełm.
W Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe dla psów, teraz podobne środki bezpieczeństwa dotyczą również kotów. "Weterynarze zalecają wszystkim właścicielom kotów, aby je szczepili profilaktycznie" - podkreśla komunikat.
W ostatni weekend marca przeprowadzono na Lubelszczyźnie trzydniową akcję szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących, podczas której rozprowadzono ponad 730 tys. dawek szczepionki. To część większego planu, który zakłada jeszcze co najmniej dwie akcje szczepień w tym roku.
"Systematyczne szczepienia lisów prowadzone od wielu lat powodowały, że w ostatnich latach wścieklizny w woj. lubelskim nie stwierdzano albo były to sporadyczne przypadki" - czytamy w komunikacie. Jednak w ubiegłym roku sytuacja się zmieniła, co może być związane z ograniczeniem szczepień wśród dzikich lisów na Ukrainie.
Wścieklizna jest chorobą śmiertelną i nieuleczalną, która może dotknąć wszystkie zwierzęta stałocieplne, w tym ludzi. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Choroba przenosi się głównie przez pogryzienie, co stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Jedyną skuteczną formą zapobiegania jest szczepienie.
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna, która atakuje układ nerwowy. Objawy wścieklizny mogą się różnić w zależności od stadium choroby, ale zazwyczaj obejmują:
- Wczesne objawy (podobne do grypy):
- Gorączka
- Ból głowy
- Złe samopoczucie
- Uczucie mrowienia, swędzenia lub pieczenia w miejscu ugryzienia
- Objawy neurologiczne:
- Pobudzenie
- Niepokój
- Dezorientacja
- Halucynacje
- Paraliż
- Skurcze mięśni
- Trudności w połykaniu, co prowadzi do charakterystycznego objawu "wodowstrętu" (hydrofobii)
- Zaawansowane objawy:
- Śpiączka
- Niewydolność oddechowa
- Śmierć