Wycieraczki samochodowe, choć niepozorne, pełnią bardzo ważną rolę podczas jazdy. Dzięki ich prawidłowej pracy kierowca może się skupić na drodze, niezależnie od warunków pogodowych. Co jednak istotne, one również wraz z czasem ulegają zużyciu i wymagają wymiany, aby w dalszym ciągu charakteryzowały się pełną skutecznością. Kiedy więc należy udać się do autoryzowanego serwisu? Jak dbać o pióra wycieraczek?
- Wymiana wycieraczki - kiedy ją przeprowadzić?
- Wymiana pióra wycieraczki a autoryzowany serwis.
- Jak dbać o nowe wycieraczki? - Wydłużona żywotność.
Niezależnie czy nasz samochód wyposażony jest w wycieraczki hybrydowe, czy też klasyczne płaskie lub szkieletowe - ich eksploatacja wiąże się ze stopniowym zmniejszaniem dokładności mycia szyb i zbierania z niej wody. Wynikiem tego jest upośledzone pole widzenia, co bezpośrednio przekłada się na komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednocześnie warto pamiętać, że wymiana starej wycieraczki, choć teoretycznie prosta, powinna być przeprowadzona przez profesjonalistów.
Pierwszym objawem, że w naszym samochodzie konieczna jest wymiana wycieraczki, będą wyraźne smugi pozostawiane na szybie. Powodem tego jest zużyta guma - stwardniała, krusząca się i pękająca od długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne. Również małe pióro wycieraczki, które powinno ściśle przylegać do szyby, oddziela się od niej poprzez deformacje i odkształcenia.
Widząc to, należy jak najszybciej przeprowadzić wymianę wycieraczek samochodowych.
Zużyte wycieraczki samochodowe w teorii wymienia się prosto i szybko. Jednak warto z tą czynnością udać się do autoryzowanego serwisu samochodowego, gdzie zostaną prawidłowo dopasowane nowe wycieraczki, aby w dalszym ciągu charakteryzowały się wysoką wydajnością i skutecznością pracy.
Co więcej, otrzymamy gwarancję, że nowe wycieraczki szkieletowe, płaskie lub hybrydowe zostaną poprawnie zamontowane.
Samoczynnie nasuwa się pytanie, czy kierowca ma wpływ na kondycję piór, dzięki czemu konieczność wymiany wycieraczek na nowe odłoży w czasie.
Otóż aby wydłużyć żywotność wycieraczek, za wszelką cenę unikajmy uruchamiania ich na suchej szybie. Jeśli widzimy, że jest brudna, w pierwszej kolejności użyjmy spryskiwaczy. Ponadto zaleca się je regularnie czyścić (poprzez uniesienie ramion wycieraczek), zwłaszcza jeśli podeszły pod nie liście i inne elementy zewnętrzne. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń mechanicznych.
Należy tak postępować zarówno w przypadku przedniej szyby, jak i tylnej.