Najbardziej kolorowe miejsce w Polsce to dziś Lipnica Murowana (woj. małopolskie). Co roku w Niedzielę Palmową odbywa się tam najsłynniejszy konkurs. Palmy są ręcznie robione i niezwykle wysokie - mają nawet blisko 30 metrów.
Na Rynku w Lipnicy Murowanej zorganizowano kolejną odsłonę konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Są one robione ręcznie.
W kategorii najwyższych palm tym razem zwyciężyła ta przygotowana przez państwo Magdalenę i Daniela Drągów z Lipnicy Dolnej. Miała dokładnie 28 metrów i 59 centymetrów!
Kwiatki robiliśmy całą rodziną, wszyscy się zaangażowali. Dzień wcześniej przygotowaliśmy całą konstrukcję - usłyszała reporterka RMF FM Agata Guz od twórców zwycięskiej palmy.
Jedynie 43 cm mniej mierzyła palma Andrzeja Goryla z Lipnicy Górnej, autora rekordowej pracy z 2019 roku i zwycięzcy zeszłorocznego konkursu. Kolejne miejsce zajęła rodzina Mechów z Lipnicy Murowanej, którzy przynieśli 25-metrową palmę.
Konkurs jak co roku przyciągnął tłumy oglądających.
Coś pięknego. Niby podobne, a każda inna, a precyzja tego wykonania to po prostu jest coś fantastycznego. Bardzo podziwiam. Wysoko głowę trzeba zadrzeć, żeby zobaczyć końce - mówiła jedna z podziwiających prace.
Pięknie tu jest. No zwłaszcza, że pogoda dopisuje - dodawał inny z mieszkańców z rozmowie z reporterką RMF FM.
Wszystkie są piękne. Trudno się zdecydować, która jest najpiękniejsza - podkreślała kolejna kobieta.
Jak poinformował organizator wydarzenia - Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, do konkursu zgłoszono tym razem w sumie 61 palm, w tym trzy w kategorii najwyższych (powyżej 22 m), trzy w kategorii palm wysokich (14-22 m), 17 palm w kategorii średniej (7-14 m) i 38 palm niskich (3-7 m). Palmy oceniane były przez plastyków i etnologów.
W kategorii palm wysokich zwyciężył Mateusz Leszczyński z rodziną. Grand prix zapewniła im palma o wysokości 21,98 m. Pierwszej miejsce przyznano Kacprowi Zatorskiemu z Kamionnej, a drugie - Dorocie, Markowi i Olkowi Piś z Lipnicy Murowanej.
Grand prix w kategorii palm średnich zdobyli Iwona i Mateusz Machał z Lipnicy Murowanej. Przyznano też trzy równorzędne I miejsca dla Natalii i Sebastiana Oświęcimka z Lipnicy Dolnej, Bartłomieja Machała z Lipnicy Murowanej oraz Marcina Wrzyszcza z Rajbrotu. Drugie miejsce zajęli ex aequo Grupa Kwiaty Lipy z Lipnicy Murowanej, Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej z Lipnicy Murowanej, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Rajbrotu oraz Paweł Michałek z Rajbrotu.
Wśród twórców najmniejszych palm najwyższe wyróżnienie zdobyła klasa Ia ze szkoły podstawowej w Rajbrocie. Pierwszej miejsce przyznano natomiast Julii Zatorskiej z Kamionnej. Osiem równorzędnych drugich miejsc powędrowało do: Natalii Machał z Lipnicy Murowanej Katarzyny i Krzysztofa Zatorskich z Kamionnej, Urzędu Gminy z Lipnicy Murowanej, Przedszkola Samorządowego z Rajbrotu, Publicznej Szkoły Podstawowej z Lipnicy Murowanej, Amelii Gomułki z Bytomska, Jana Leszczyńskiego z Lipnicy Dolnej oraz Prywatnego Żłobka z Lipnicy Dolnej.
Konkurs palm w Lipnicy Murowanej w powiecie bocheńskim odbywa się w Niedzielę Palmową od 1958 r., ale mieszkańcy tego regionu od niepamiętnych czasów konkurują ze sobą na wysokość palm. W dawnych czasach obowiązywała zasada, że im bogatszy gospodarz, tym dłuższa palma.
Obecnie celem konkursu jest nie tylko rywalizacja i rozrywka, ale i podtrzymanie tradycji przodków.
Palmy robione są z wikliny, zdobią je barwne bibuły i wstążki. Najwyższe prace są wzmacniane w środku świerkowymi drągami. Na wierzchołkach palm wiąże się tzw. wiechę - z bazi i zielonych gałązek brusznicy.