W Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymano trzy osoby podejrzane o handel narkotykami z grupy opioidów. Jedna z nich miała dostarczać plastry z fentanylem do "żuromińskiego ducha", czyli 55-letniego Jarosława D., który jest podejrzewany o handel tym narkotykiem i uczynienie z tego stałego źródła dochodu.
We wtorek 22 października policja zatrzymała trzy osoby - dwóch mężczyzn w wieku 32 i 39 lat oraz 34-letnią kobietę. Podejrzani są oni o dystrybucję narkotyków na terenie całego kraju oraz za granicę. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty - o wprowadzenie do obrotu w formie wysyłkowej leków z grupy opioidów.
Na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci przeszukali kilka wytypowanych miejsc. W jednym z nich - magazynie - znaleziono kilkaset opakowań leków opioidowych zawierających ok. 12 tys. tabletek.
Były to m.in. systemy plastrów transdermalnych morfinowych, oxykontinu, klonozepanu, xanaksu, bunondolu, estazolamu, lorafenu i innych oraz laptop, telefony komórkowe, różnego rodzaju zapiski świadczące o podejrzewanym procederze, jak i gotówkę w kwocie około 30 tys. złotych - poinformował asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.
Sąd zastosował wobec zatrzymanych dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 10 lat więzienia.
Na kolejnych etapach śledztwa będą sprawdzane kanały dystrybucji leków odbywające się poza legalną siecią, przepływy środków finansowania tego procederu i osób z tym związanych - dodał asp. Sawicki.
Do tej pory w sprawie o handel fentanylem Prokuratura Rejonowa w Mławie zatrzymała łącznie siedem osób. Na początku maja zatrzymano dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat. Natomiast pod koniec czerwca postawiono zarzuty kolejnym czterem osobom, w tym "Duchowi".
Ostatnie zatrzymanie - 39-latka - miało miejsce w sierpniu. Policja w plecaku mężczyzny znalazła plastry z fentanylem. Można z nich było pozyskać ponad 250 porcji wystarczających do uzależnienia.
Jeden z zatrzymanych z Ostrowa Świętokrzyskiego również ma mieć związek z "żuromińskim duchem".
Pod koniec sierpnia Główny Inspektorat Sanitarny informował o 82 przypadkach zatrucia fentanylem w Polsce. Toksykolodzy ostrzegają, że szybkość uzależniania się od tego leku "można liczyć w dniach - po kilkudziesięciu jest już głębokie, a wyjście z uzależnienia jest niezwykle trudne".