Jak przygotować się do menopauzy i jak długo może trwać. Między innymi na takie pytania podczas wideoczatu odpowiadał ginekolog dr Tomasz Basta. W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmowaliśmy się klimakterium, czyli ostatnią miesiączką.

Gdy kończy się miesiączka, pojawia się menopauza. Zwykle dotyka kobiet w okolicach 50-tki. Menopauza może jednak wystąpić także w młodszym wieku.

Może to wynikać z przebytych operacji lub z przedwczesnego wygaśnięcia jajników - wyjaśnia specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa dr Tomasz Basta.

Dolegliwości związane z menopauzą są zwykle związane z brakiem estrogenu.

Ten hormon w ciele kobiety odgrywa kluczową funkcję. Gdy go brakuje, tkanka wiotczeje, kobieta traci kolagen. Jej metabolizm zwalnia, przez co może przybrać na wadze. Robi się bardziej drażliwa, popadać w stany depresyjne - tłumaczy dr Basta.

Gość cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM", zwraca też uwagę na to, że niektóry objawy jak np. zmęczenie nie powinny być od razu kojarzone z menopauzą. Może się okazać, że cierpimy na zaburzenia tarczycy. By zbadać ten hormon, należy udać się do endokrynologa.

Inne pytania, na jakie odpowiadał nasz ekspert:

  • Jak złagodzić dolegliwości związane z ostatnią miesiączką?
  • Co może być powodem wczesnej menopauzy?
  • Skąd bierze się nietrzymanie moczu podczas menopauzy?


Zobacz, cały wideoczat: