W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie" zajęliśmy się tematem boreliozy. Po jakim czasie mogą pojawić się pierwsze objawy tej choroby? Co robić, gdy ugryzie nas kleszcz? Na pytania Internautów odpowiadał dr Piotr Meryk, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Od wielu lat obserwujemy wzrost zachorowań na boreliozę. Borelioza jest chorobą, która ma ściśle określone objawy, często bywa mylona z innymi chorobami - zwłaszcza z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami autoimmunologicznymi - mówił dr Piotr Meryk, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
W niektórych przypadkach borelioza może ujawnić się dopiero wiele miesięcy lub nawet lat po zakażeniu. W neuroboreliozie późnej obserwuje się narastające zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci. Ponadto może dojść do uszkodzenia nerwów czaszkowych, objawiającego się zaburzeniami widzenia, czucia, słuchu czy połykania.
- Jak rozpoznać boreliozę?
- Jakie badania powinnyśmy wykonywać, żeby rozpoznać boreliozę?
- Czy można powtórnie zachorować na boreliozę?
- Czy wszystkie kleszcze mają boreliozę?