W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się treningiem i tym, jak się nie przeciążyć. Naszym ekspertem będzie – mgr Maciej Popiołek, fizjoterapeuta sportowy. Od 11:00 do 13:00 nasz ekspert odpowie na pytania słuchaczy pod numerem 12 2 000 010. O 13:15 będzie doradzał za pośrednictwem wideoczatu.

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Jedną z głównych przyczyn pojawiających się urazów podczas, lub po treningu, są nieprawidłowe, powtarzane wzorce ruchowe. Błędy treningowe mogą doprowadzić do osłabienia lub niewystarczającej pracy jednego z mięśni czy stawów, co w konsekwencji wyzwala kompensacyjne wzorce ruchowe. Zjawisko to doprowadza do utraty stabilności i precyzji ruchu, wystąpienia przewlekłego bólu, pogorszenia sprawności fizycznej i wzrostu podatności na kolejne urazy.

Do najczęściej popełnianych błędów należy zaliczyć: nieprawidłowy styl biegu ( np. bieganie na piętę, mocne pochylenie tułowia w przód), dużą ilość kilometrów w początkowym etapie biegania, brak lub wystąpienie krótkich przerw pomiędzy poszczególnymi jednostkami treningowymi oraz niewłaściwą regenerację.  Kolejną istotną kwestią jest brak rozgrzewki i rozciągania po zakończeniu biegu.

Należy pamiętać o tym, że aby mięsień rozpoczął pracę w treningu głównym najpierw musi zostać odpowiednio rozgrzany poprzez ćwiczenia ogólnorozwojowe. Bardzo ważne jest, aby po zakończeniu planu treningowego rozciągnąć mięśnie, celem zachowania prawidłowej elastyczności włókien mięśniowych.