Pierwszy tydzień stycznia, to czas weryfikacji obietnic, które składaliśmy sobie w blasku fajerwerków. Wśród nich są: rzucanie palenia, regularne ćwiczenia i zrzucanie wagi oraz ograniczenie lub rezygnacja z alkoholu. Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się apel o to, żeby zadbać o zdrowie w roku 2025.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia - alkohol zajmuje trzecie miejsce wśród czynników zagrażających zdrowiu. Nadużywając go, skracamy życie średnio o 16 lat.
Alkohol jest zbyt często uważany za element naszej kultury oraz niezbędny dodatek do świętowania, spotkań towarzyskich, a nawet codziennego życia. Bagatelizujemy wpływ alkoholu na nasze życie, a jest on dużo bardziej długofalowy niż kojarzony z nim ból głowy dzień po spożyciu - czytamy w komunikacie.
Zarówno krótkoterminowe jak i długoterminowe picie alkoholu to:
- utrata kontroli nad sobą,
- podejmowanie ryzykownych zachowań,
- urazy,
- problemy trawienne,
- otyłość,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- choroby serca,
- uszkodzenia mózgu
- większe ryzyko wystąpienia jednego, z co najmniej siedmiu rodzajów nowotworów - nawet przy niewielkich ilościach spożywanych procentów.
Efekty ograniczenia picia widoczne są niemal od razu, bo będziemy lepiej spali, będziemy bardziej skoncentrowani, w lepszym nastroju i lepszych relacjach z ludźmi. Nie bez znaczenia są także oszczędności, jakie niesie ta decyzja. Jesteśmy też mniej narażeni na ryzyko upadków. Alkohol ma także wpływ na życie rodzinne i społeczne.
Osoby, które nie potrafią same poradzić sobie z nałogiem - mogą zwrócić się po pomoc, którą oferują:
- Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
- Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia - 800 199 990
- "Pomarańczowa linia" dla rodziców dzieci pijących alkohol - 801 140 068
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 800 120 002
- Telefon Zaufania uzależnienia behawioralne - 801 889 880