Lasy Państwowe ostrzegają przed sympatycznie wyglądającym chrząszczem, który w sytuacjach stresowych wydziela silnie trującą ciecz. To występująca na terenie całego kraju oleica krówka.
Lasy Państwowe podkreślają, że nazwa oleicy nawiązuje do jej mechanizmu obronnego.
Podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trujący związek chemiczny - kantarydynę (zaliczaną do grupy terpenów), jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie - czytamy na stronie Lasów Państwowych.
Kiedyś kantarydynę, która pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego, wykorzystywano w medycynie, a także jako afrodyzjak i do produkcji trucizny.
Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g kantardyny. Pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości tej substancji, ale jego "porcja", może silnie podrażnić ludzką skórę. Szczególnie, gdy substancja dostanie się do nosa i oczu - podkreślają leśnicy.
Oleica krówka występuje na terenie całej Polski, ale spotykana jest dość rzadko. Preferuje zbiorowiska traw na nasłonecznionych terenach, polanach i łąkach.