Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o niedozwolonej substancji w produkcie pod nazwą "Miód turecki na potencję". Nie należy spożywać określonej partii tego produktu.

Chodzi o Themra Bitkisel Karisimli Macun (miód turecki na potencję), 240 g o numerze partii 20211218 i terminie trwałości 17.12.2024.

Producentem jest Veysi Topuz Hal Mah. Turgut Özal Bul. Yeni Hal Kompleksi Toptancilar Sitesi No: 24/Z Blok No: 30-31 Akdeniz/Mersin

GIS podał, że w próbce produktu badanego - w ramach działań urzędowych inspekcji sanitarnej - stwierdzono obecność substancji czynnej o działaniu farmakologicznym, która nie znalazła się na etykiecie.

"Sildenafil" zakazany w żywności. GIS: Zagrożenie dla zdrowia

Substancja Sildenafil - jak zaznaczono - nie może występować w żywności ze względu na jej działanie medyczne.

Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, szczególnie dla osób przyjmujących leki zawierające inhibitory fosfodiesterazy 5 lub uwalniające tlenek azotu. Nie jest znane pochodzenie, czystość oraz dawka tej substancji w produkcie.

ZDJĘCIA PRODUKTU MOŻNA ZOBACZYĆ NA STRONIE INTERNETOWEJ GIS

Skargi na producenta także w innych krajach

GIS podał, że w europejskim Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach, inne kraje członkowskie zgłaszały już powiadomienia dotyczące produktów marki Themra tego samego producenta.

W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne partie wspomnianego produktu również mogą być zafałszowane.

Inspektorat przekazał, że dystrybutor w Polsce zobowiązał się poinformować wszystkich swoich odbiorców o wycofaniu produktu z obrotu. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Cytat

Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie. Również inne partie należy traktować jako potencjalnie zafałszowane
komunikat GIS