Na obowiązującej od środy, wydanej przez ministra zdrowia, liście leków i wyrobów objętych zakazem wywozu z kraju znalazło się 1587 pozycji m.in. preparaty do dezynfekcji, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także rękawice, termometry i czepki medyczne.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyjaśnił na Twitterze, że aktualizacja listy antywywozowej nastąpiła po spotkaniach z branżą przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych. Poprzednia lista, na której znalazły się m.in. rękawice, strzykawki, termometry i maty dekontaminacyjne, obowiązywała od piątku 6 marca.

Miłkowski podał, że "na nowej liście wprowadzono kody EAN (kreskowe - PAP) dla produktów leczniczych oraz dodano leki do dezynfekcji". Przekazał, że "zmniejszono listę grup wyrobów medycznych do najbardziej deficytowych w aktualnej sytuacji".

Wykaz zawarty jest w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia ws. produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktualnie wykaz zawiera 1587 pozycji. Oprócz dotychczasowych pozycji m.in. insulin, na wykazie znalazły się m.in. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Na liście jest m.in. 

  • emulsja myjąca Sensiva, 
  • roztwory do dezynfekcji Braunol i Betadine 
  • roztwory na skórę Maxiseptic i Octenisept. 

W najnowszym wykazie są też m.in. elektroniczne termometry, rękawice zabiegowe i chirurgiczne, medyczne ochraniacze na obuwie, odzież operacyjna, maski chirurgiczne a także fartuchy chirurgiczne.

Leki, wyroby i środki żywieniowe z tzw. listy antywywozowej nie mogą być wywożone za granicę. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczać niekontrolowany wywóz leków z Polski.