Główny Inspektor Sanitarny wycofał ze sprzedaży 3 partie orzechowych lodów M&M'S. Powód to brak oznakowania w języku polskim dotyczącego alergenów w ich składzie. Jak alarmuje ekspert portalu „Twoje Zdrowie” - brak informacji nawet o śladowych ilościach alergenów na produktach spożywczych może skutkować ciężkimi reakcjami anafilaktycznymi.

/fot. GIS /

Uwaga na lody M&M’S! Zawierają orzechowe cukierki i inne substancje, które mogą być groźne dla alergików. Tymczasem producent nie zamieścił na opakowaniu tej informacji w języku polskim.

Nazwa produktu: PEANUT M&M'S ICE CREAM 62g

Numery partii:

- 028D2DOE01

- 028D3DOE01

- 028E1DOE01

Data minimalnej trwałości: 31/12/2021

Kod kreskowy (EAN) produktu: 5000159500340

Producent: Mars Wrigley Confectionery, Route de Severne, 67790 Steinbourg, Francja

Dystrybutor: Mars Polska Sp. z o.o., Kożuszki Parcel 42, 96-500 Sochaczew

Zalecenia dla konsumentów:

Osoby uczulone na soję, mleko, laktozę lub orzeszki ziemne nie powinny spożywać produktu wskazanego w komunikacie.

Cytat

Brak informacji nawet o śladowych ilościach alergenów na produktach spożywczych może skutkować ciężkimi reakcjami anafilaktycznymi u osób uczulonych, które w sytuacjach skrajnych mogą doprowadzić do obrzęku krtani
prof. Ewa Czarnobilska, alergolog

Najczęściej uczulającymi alergenami w pokarmach są: białko mleka krowiego/jaja kurzego, orzechy ziemne/laskowe, soja, gluten.

Obecnie alergia pokarmowa jest najczęstszą przyczyną anafilaksji u dzieci, dlatego po zaobserwowaniu przez rodziców niepokojących objawów po spożyciu pokarmu - jak np. wymioty, osłabienie, duszności, zmiany skórne - należy niezwłocznie udać się do poradni alergologicznej, w której zostaną przeprowadzone specjalistyczne testy.

W przypadku nietolerancji laktozy (która nie jest alergenem), mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego jak: wzdęcia, nudności, biegunka.