Nitroxolin forte zostaje wycofany z aptek w całej Polsce. Taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Co ważne, lek nie ma dostępnych na rynku zamienników. Preparat zniknie z półek w trybie natychmiastowym.

Mowa o leku Nitroxolin forte (Nitroxolinum). Ze sprzedaży zostaną wycofane wszystkie serie produktu. 

To preparat w kapsułkach miękkich o mocy 250 mg.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu leku z aptek z powodu zanieczyszczenia substancji czynnej 5,7-Dinitro-8- quinolinolem (DNC), które jest zanieczyszczeniem mutagennym. 

GIF podkreśla, że "pozostawienie w obrocie produktu leczniczego Nitroxolin forte może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego".

W skrajnych przypadkach przyjmowanie tego preparatu może zagrażać życiu i zdrowiu. Kapsułki mają zniknąć z rynku w trybie natychmiastowym.

Co ważne, preparat nie posiada zamienników. Wszyscy, którzy do tej pory korzystali właśnie z tego leku, powinni skonsultować się ze swoim lekarzem.

Co to jest Nitroxolin forte?

Nitroxolin forte zawiera substancję czynną nitroksolinę. 

Lek był stosowany w krótkotrwałym leczeniu ostrych zakażeń i zaostrzeń przewlekłych, a także nawracających zakażeń dolnych dróg moczowych. To na przykład zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie cewki moczowej u pacjentów dorosłych.