Chrapanie to powszechna i często bagatelizowana przypadłość wielu z nas. Współczesna medycyna zna jednak skuteczne sposoby walki z chrapaniem. Najnowsze metody leczenia to radiochirurgia oraz laseroterapia. Na czym polegają te zabiegi? Przeczytaj artykuł naszego eksperta.
Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe i gardło. Zwykle wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia, jednak staje się niebezpieczne, gdy towarzyszy mu tzw. bezdech, czyli brak przepływu powietrza przez krtań.
Radiochirurgia wykorzystuje niską temperaturę oraz fale radiowe o wysokiej częstotliwości do zmiany kształtu podniebienia lub języczka.
Zabieg polega na wykonaniu niewielkich i precyzyjnych nacięć podniebienia izolowanym drucikiem składającym się z cienkich mikrowłókien. Przewodzi on fale radiowe, które oddziałują wyłącznie na tkanki miękkie przylegające bezpośrednio do wprowadzanej elektrody.
Zastosowanie radiochirurgii zapewnia doskonałe i trwałe efekty zabiegu. Sporadycznie zdarzają się uszkodzenia tkanki miękkiej, obrzęk lub bliznowacenie.
Laserowe leczenie chrapania to jeden z niewielu zabiegów, zwalczających uciążliwe chrapanie, bez konieczności stosowania znieczulenia miejscowego i długotrwałej rekonwalescencji.
Zabieg jest szybki i nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, który po jego zakończeniu, może natychmiast wrócić do domu i codziennych czynności.
Laserowe zabiegi na chrapanie polegają na przegrzaniu - za pomocą wiązki lasera - struktur podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych części języka.
Zabieg jest wykonywany w celu obkurczenia oraz intensywnej stymulacji namnażania włókien kolagenowych. Leczone podniebienie zyskuje więcej jędrności, sprężystości oraz niezbędnej sztywności. Nowe właściwości podniebienia zapobiegają jego opadaniu i wiotkości podczas snu.