Niezależnie od tego czy nazywamy to wzdęciem, gazami, wiatrami czy flatulencją - sprawa dotyczy każdego i często jest dość wstydliwym tematem. Mimo, że to normalne i naturalne zachowanie naszego organizmu. Jeśli jednak masz podejrzenia lub przeczucia, że gaz zbiera się w "powyżej normy", co utrudnia ci codzienne funkcjonowanie - warto zasięgnąć porady gastrologa.

To, że nasz organizm gromadzi pewną ilość gazu jest naturalne. Ale co zrobić, gdy problem przewyższy normę? /Shutterstock

Skąd się biorą wzdęcia?

Gaz może gromadzić się w przewodzie pokarmowym po prostu dlatego, że połykasz powietrze podczas picia, jedzenia, a nawet śmiechu. Ale niektóre produkty spożywcze, takie jak niektóre prebiotyki i produkty bogate w błonnik, również powodują wytwarzanie nadmiaru gazu. Jeśli twoje jelita są powolne, żywność przez jelita "przechodzi" zbyt wolno, to może sprawiać, że gromadzi się nadmiar gazu. Im dłużej pokarm znajduje się w twoim systemie, tym więcej bakterii wytwarzających gaz gromadzi się, powodując dyskomfort w jamie brzusznej. Wraz z wiekiem wytwarzasz więcej gazu, ponieważ metabolizm zwalnia i wszystkie procesy zajmują więcej czasu. 

Lekarze zauważają, że nadmiar gazu jest prawdopodobnie większym problemem, jeśli masz schorzenia, takie jak cukrzyca, twardzina, dysfunkcja tarczycy, przerost bakterii w jelicie cienkim, zespół jelita drażliwego lub jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

Co zrobić? Oczywiście zawsze powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Warto też podjąć pewne kroki, zmienić nawyki. Zdaniem gastrologów to może nam pomóc.

1. Ćwiczenia

Im bardziej jesteś aktywny, tym częściej i dyskretniej będziesz eliminował gazy z przewodu pokarmowego. Skoncentruj się na ćwiczeniach wzmacniających brzuch, aby pomóc w utrzymaniu ruchu przewodu pokarmowego. Staraj się ćwiczyć przez co najmniej 30 minut trzy lub cztery dni w tygodniu.

2. Ogranicz warzywa kapustne

Kapusta, kalafior, brokuły, brukselka i szparagi wytwarzają więcej gazu niż inne warzywa. Ale są też pożywne, więc nie unikaj ich całkowicie!


3. Unikaj produktów mlecznych, jeśli nie tolerujesz laktozy

Jeśli jesz mleko, ser lub jogurt, rozważ wcześniejsze zażycie specjalnych preparatów, aby złagodzić trawienie. 

4. Zapobiegaj zaparciom

Normą jest wypróżnianie się od trzech razy dziennie dojednego razu co kilka dni. Pomaga to ograniczyć gromadzenie się bakterii wytwarzających gaz. Nawodnienie i ćwiczenia również mogą pomóc w utrzymaniu ruchu w "tym temacie". 

5. Przejrzyj swoją apteczkę

Leki zmniejszające przekrwienie, leki przeciwalergiczne i niektóre leki na ciśnienie krwi mogą spowolnić procesy jelitowe. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że powinienieś je zmienić. 

6. Ogranicz napoje gazowane i fermentowaną żywność

Te produkty po prostu dodają więcej gazu lub "karmią" bakterie w przewodzie pokarmowym. Napoje zawierające syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy mogą zrobić to samo, więc ograniczaj się, kiedy możesz. 

Ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich zmianach w stanie zdrowia. Nie lekceważ sytuacji, kiedy zauważysz, że wypróżniasz się inaczej niż dotąd. 

W niektórych przypadkach również sposób, w jaki śpisz, może mieć kluczowe znaczenieLudzie z bezdechem sennym w większości oddychają przez usta i połykają dużo powietrza, gdy chrapią podczas snu. A to sprawia, że nad ranem ich ciało "wypełnione" jest gazem - zauważa dr Christine Lee, gastrolog.

Jaka jest norma?

Prawdę mówiąc, wypuszczanie gazu z organizmu zdarza się o wiele częściej, niż myślisz. Przeciętniy człowiek robi to od 14 do 23 razy w ciągu dnia, często nie zwracając nawet na to uwagi. I to jest w porządku, nie powinno nikogo niepokoić. 

Jeśli jednak masz wzdęcia częściej, nie możesz sobie z nimi poradzić, a dodatkowo pojawia się jakiekolwiek uczucie bólu - powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Opracowane na podstawie: Cleveland Clinic