Refluks żołądkowo-przełykowy, czyli zgagę wywołuje cofająca się z żołądka do przełyku treść pokarmowa, która ma odczyn kwaśny i powoduje w przełyku uczucie pieczenia. Jeżeli mamy do czynienia ze zgagą incydentalnie, wystarczy stosować krople ziołowe poprawiające trawienie. Gorzej ma się sprawa, gdy uczucie zgagi towarzyszy nam na co dzień, a tak jest w przypadku chorych na refluks żołądkowo-przełykowy.
Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Czasami jest on stanem fizjologicznym spowodowanym przez błąd dietetyczny, niekiedy przybiera on jednak formę przewlekłą, zwaną chorobą refluksową przełyku. Systematyczne zarzucanie treści pokarmowej może prowadzić także do powikłań. Typowe dolegliwości w tej chorobie to uczucie pieczenia w okolicy zamostkowej, puste odbijania i cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Nasilają się w pozycji leżącej, przy pochylaniu się do przodu oraz podczas parcia. Niektóre pokarmy, zwłaszcza tłuste, nasilają dolegliwości.
Poza typowymi objawami refluksu mogą pojawić się inne, takie jak: chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech. Refluks żołądkowo-przełykowy jest przyczyną około połowy bólów klatki piersiowej niesercowego pochodzenia.
Klasycznym postępowaniem terapeutycznym w przypadku tej choroby jest używanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego. Stosowanie tych leków przynosi pacjentowi z reguły szybką poprawę, jednak długotrwałe ich używanie wiąże się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych.
Jaka jest więc alternatywa dla leków zmniejszających kwasowość. Może nią być stosowanie surowców roślinnych, które działają na śluzówkę przełyku i żołądka przeciwzapalnie oraz powlekająco. Surowce te nie hamują wydzielania soku żołądkowego, ale zwiększają ochronę śluzówki przewodu pokarmowego.
Koncepcja łagodzenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego z użyciem ziół, przewiduje początkowo podawanie ziół o działaniu przeciwzapalnym.
Jeżeli stan pacjenta tego wymaga, łączy się leki z grupy IPP i zioła. W miarę poprawy zmniejsza się dawkę leków syntetycznych, a następnie stosuje się jedynie zioła. Gdy dolegliwości ustępują, do ziół klasycznie przeciwzapalnych i osłaniających dołącza się zioła poprawiające trawienie, które jednocześnie ułatwiają sprawne przesuwanie się treści pokarmowej, przez co zapobiegają refluksowi. Najczęściej wykorzystuje się wówczas krople ziołowe, które zawierają: intrakt z ziela bożego drzewka (30%), sok z korzenia mniszka (20%), nalewkę z owocu ostropestu plamistego (15%), sok z ziela krwawnika (15%), nalewkę z ziela dziurawca (10%) oraz nalewkę z liści mięty (10%).