Nic dziwnego, że podczas pandemii otaczanie się roślinnością zyskało dużą popularność. Wprowadzanie natury do domu jest wyjątkowo korzystne nie tylko dla naszego lepszego samopoczucia, ale przede wszystkim dla zdrowia. Warto zatem zrobić wszystko, aby miejsca, w których przebywamy, zazieleniły się. Zwłaszcza tam, gdzie jest przewaga betonu, plastiku, metalu. Przekonaj się o tym, że zieleń sprawi, iż poczujesz więcej energii do życia.

Rośliny doniczkowe są dobre dla Twojego zdrowia. Czemu? Zasadniczo robią coś przeciwnego do tego, co my robimy, kiedy oddychamy: uwalniają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Ich obecność nie tylko odświeża powietrze, ale także eliminuje szkodliwe toksyny. 

Szeroko zakrojone badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że rośliny doniczkowe usuwają do 87 procent toksyn z powietrza w ciągu doby. Badania dowiodły również, że rośliny domowe poprawiają koncentrację i produktywność nawet o 15 procent, zmniejszają poziom stresu i poprawiają nastrój — dzięki czemu są idealne nie tylko do domu, ale także do miejsca pracy - podaje NBC NEWS NOW.

Kwiaty na depresję i samotność

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w małym mieszkaniu, czy w dużym domu, wprowadzając rośliny do swojego otoczenia, zaczniesz zauważać poprawę swojego zdrowia i ogólnego szczęścia. Oprócz poprawy nastroju i stworzenia kojącej przestrzeni życiowej, rośliny mogą również pomóc w samotności i depresji. Opieka nad żywym organizmem daje nam cel i daje satysfakcję — zwłaszcza gdy widzisz, że żywa istota kwitnie i się rozwija.

Wybierz odpowiednie rośliny dla optymalnego snu. Chociaż rośliny uwalniają tlen w ciągu dnia, warto pamiętać, że w nocy, kiedy fotosynteza ustaje, większość z nich uwalnia dwutlenek węgla. Jednak rośliny takie, jak storczyki, sukulenty, bromeliady emitują tlen, co czyni je idealnymi do sypialni.

Tim McKeough w artykule "Jak wprowadzić naturę do środka dzięki odpowiednim roślinom doniczkowym" w "The New York Times" podkreśla, że wnętrza wypełnione kwiatami staną się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Rośliny doniczkowe powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których dominują sztuczne materiały. Przypominają nam o rozległych ogrodach i krajobrazach. Mogą mieć również znaczenie sentymentalne - mówi Tim McKeough.

Eliza Blank, założycielka i dyrektor generalna firmy zajmującej się sprzedażą roślin domowych stwierdziła, że ich posiadanie zmienia przestrzeń. Jest cieplej i przytulniej - zaznaczyła. Jak dodała, sprzedaż w jej firmie od początku pandemii gwałtownie wzrosła.

Jednak jak się okazuje, wybieranie odpowiednich miejsc w domu dla różnych gatunków roślin wcale nie jest takie proste. Niektóre z nich mogą niekorzystnie odczuć wybraną lokalizację, a w ostateczności może to być dla nich zabójcze. 

Jaki jest sekret integracji roślin z przestrzenią?

Jeśli chodzi o stylizację roślin, to jest jak każdy projekt - powiedziała Justina Blakeney, założycielka marki Jungalow, autorka książki "Jungalow: Decorate Wild". 

Musisz pomyśleć o szerszym kontekście, ogólnym wyglądzie i odczuciu, do którego dążysz. Oczywiście rośliny są żywymi stworzeniami, więc musisz również pamiętać, czego chcą - zaznaczyła.

Światło dla kwiatów, jak jedzenie dla człowieka

Wiele roślin doniczkowych "cierpi" dlatego, że są umieszczane w środowisku, które im nie odpowiada. Najpierw należy ocenić poziom dostępu światła w domu, ponieważ jest ono ważnym czynnikiem dla rozwoju roślin - powiedziała Danae Horst, założycielka sklepu z roślinami w Los Angeles. To jest ważniejsze niż podlewanie; to jest ważniejsze niż nawożenie. Światło jest dla roślin tym, czym jedzenie dla ludzi - podkreśliła. 

Zastanów się też, w którą stronę skierowane są Twoje okna. Zbadaj jakość światła. Danae Horst powiedziała, że do okien wychodzących na południe zazwyczaj dociera najwięcej bezpośredniego światła słonecznego, podczas gdy okna wychodzące na wschód i zachód otrzymują trochę światła, a okna wychodzące na północ mają go najmniej, co czyni je największym wyzwaniem.

Następnie, z pomocą specjalisty do spraw roślin, wybierz te rodzaje roślin, które najlepiej pasują do warunków Twojego domu. Rośliny pustynne, takie jak kaktusy i inne sukulenty, rozwijają się w pomieszczeniach, które przez cały dzień są nasłonecznione. Rośliny tropikalne lepiej radzą sobie w miejscach, w których jest dużo pośredniego, filtrowanego lub pstrokatego światła, tak jak pod baldachimem drzew. 

Ważne jest również, aby podejść realistycznie do swoich możliwości w kwestii dbania o rośliny. Niektórzy nalegają na codzienne podlewanie i topią rośliny, które lepiej byłoby podlewać raz w tygodniu. Inni przynoszą rośliny do domu i zapominają je podlewać przez miesiące. Dlatego najlepiej wybierać rośliny dopasowane do swoich nawyków. Zrozumienie, co będzie pasować do twojego stylu życia i twojej osobowości, jest bardzo pomocne - powiedziała Danae Horst.

Kwiaty dla początkujących

  • Monstera deliciosa (szwajcarska roślina serowa): Rośnie szybko, dzięki czemu można uzyskać upragnioną wysokość i piękne liście w mniej niż 3 miesiące.
  • Epipremnum aureum (złoty pothos lub diabelski bluszcz): To świetna grupa roślin na początek, ponieważ są stosunkowo mało wymagające w utrzymaniu. Odmiany zwisające regularnie wypuszczają nowe liście i świetnie sprawdzają się w wiszących donicach, takich jak wieszak na makramy. Są jednak toksyczne dla kotów i psów.
  • Hedera (bluszcz): Jest prawie niezniszczalny i nie sprawia kłopotów w utrzymaniu.
  • Chlorophytum comosum (roślina pająkowata): Są to wspaniałe rośliny o niewielkich wymaganiach, które wymagają podlewania z dna, być może raz w tygodniu, i od czasu do czasu spryskiwania. Regularnie kiełkują, są łatwe do rozmnażania.