Szpital to ostatnie miejsce, do którego w wakacje chciałby trafić turysta. Tymczasem z pozoru niewinne czynności, jak picie zimnych napojów czy chodzenie w klapkach, może mieć przykre konsekwencje.
Według Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Brytyjskich (ABI) każdego tygodnia 3000 Brytyjczyków potrzebuje pomocy medycznej podczas pobytu zagranicą.
Eksperci opisują zagrożenia dla zdrowia związane z wyjazdem na wakacje i udzielają wskazówek, jak zminimalizować ryzyko przykrych wypadków.
Popijanie nad basenem zimnych napojów to typowy sposób na wakacyjny relaks.
Okazuje się jednak, że chorobotwórcze bakterie, takie jak E. coli i cholera, mogą czaić się w kostkach lodu powstałych przy użyciu zanieczyszczonej wody.
Mimo że woda przechodzi proces zamrażania, niektóre mikroustroje są na tyle odporne, że mogą w niej przeżyć.
Gdy kostki lodu się rozmrożą, bakterie ożyją - mówi dr Joanne Santini, mikrobiolog z University College London (UCL).
Kostki lodu nie są jedynym potencjalnym nośnikiem patogenów. Również lody mogą zawierać bakterie, dlatego należy zachować ostrożność kupując je w ulicznych budkach.
Jeszcze większe ryzyko zachorowania występuje podczas mycia owoców lub mycia zębów zanieczyszczoną wodą, która nie jest przegotowana.
Klapki mogą być idealnym obuwiem do wypoczynku nad basenem, ale niosą za sobą ryzyko skręcenia kostki czy nawet złamania kości.
Chociaż klapki świetnie nadają się do chodzenia po plaży czy przy basenie, nie polecamy ich na dłuższe spacery, ponieważ zapewniają niewielkie wsparcie dla stóp, nie mają tylnego podparcia i mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku - zauważa Emma McConnachie, rzeczniczka Royal College of Podologia.
Częste urazy to pęcherze, nadwyrężenie stopy spowodowane brakiem podparcia i długotrwałym użytkowaniem, skręcenie stawu skokowego, a nawet złamania kości stopy i kostki - wymienia.
Jednak klapki mają swoje zastosowanie, ponieważ mogą chronić bose stopy przed paskudnymi infekcjami, takimi jak brodawki lub grzybica stóp.
Kąpiel w morzu lub w jeziorze to klasyczna wakacyjna aktywność. Ale bakterie, które powodują infekcje i choroby, mogą się też tam czaić.
Eksperci na ogół zalecają słoną wodę do pływania, ponieważ generalnie zawiera ona mniej niebezpiecznych patogenów niż słodka.
Pływanie w zanieczyszczonej wodzie może wywołać też czerwonkę, a także infekcje dróg oddechowych, uszu, nosa i gardła.
Nawet baseny mogą stanowić podobne zagrożenie dla zdrowia, jeśli woda nie jest odpowiednio monitorowana pod kątem jakości i regularnie czyszczona.
Źródło: Daily Mail