Uczelnia nie zrobi tego automatycznie. Niepracujący studenci muszą sprawdzić, czy ich zatrudnieni rodzice albo opiekunowie prawni, zgłosili ich do swojego ubezpieczenia. Ponadto, jeżeli student pracował, jego ubezpieczenie jako członka rodziny zostaje przerwane – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak mówi nam Monika Kierat, rzeczniczka prasowa pomorskiego NFZ, częste są sytuacje, gdy studenci wymagający wizyty lekarskiej, przychodzą do przychodni albo szpitala i dopiero na miejscu okazuje się, że nie mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Przy weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej, wyświetlają się w systemach przychodni na czerwono - oznacza to, że nie są ubezpieczeni. Dlaczego tak się dzieje? Studenci często podejmują prace zarobkowe, często na umowę o pracę. Wówczas, jeżeli są zgłoszeni wcześniej jako ubezpieczeni, jako członek rodziny, to ubezpieczenie zostaje przerwane - ostrzega Kierat.

W takiej sytuacji po zakończeniu pracy konieczne jest ponowne zgłoszenie się do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.

Warto przypomnieć, że student, który nie ukończył 26. roku życia, powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, opiekunów prawnych lub dziadków jako członek rodziny. W przypadku studenta pobierającego rentę rodzinną lub pracującego na umowę o pracę - co ważne nie dotyczy to umów zlecenia dla studentów do 26. roku życia - do ubezpieczenia zgłasza go płatnik składek, czyli organ wypłacający rentę lub pracodawca - wyjaśnia rzeczniczka pomorskiego NFZ-tu.

W przypadku, gdy student nie może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w żaden z tych sposobów, wtedy na jego pisemny wniosek do ubezpieczenia zgłasza go uczelnia. Uczelnia może zgłaszać studentów, którzy ukończyli już 26. rok życia.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej kończy się, kiedy student zostanie skreślony z listy bądź skończy studia. Wtedy prawo do świadczenia opieki zdrowotnej zostaje zachowane przez 4 miesiące - zaznacza.

Studenci obcokrajowcy mogą podpisać umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z właściwym oddziałem NFZ - tam gdzie mieszkają.

Mamy właśnie takie przypadki, że niestety studenci obcokrajowcy zapominają opłacać tą składkę, którą opłacają co miesiąc już sami. To jest około 55 zł co miesiąc. Przede wszystkim muszą opłacać składkę, podpisać umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z NFZ i składać deklaracje w ZUS. To są trzy kroki, które musi spełnić cudzoziemiec, żeby był ubezpieczony w Polsce - tłumczy Kierat.

Jak sprawdzić, czy ma się ubezpieczenie zdrowotne?

Aby sprawdzić czy jesteśmy ubezpieczeni, wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, bądź przez aplikacje Moje IKP albo udać się osobiście do najbliższego punktu obsługi klientów NFZ.

Łączna liczba ubezpieczonych obowiązkowo w pomorskim NFZ w trzecim kwartale tego roku przekroczyła 2,1 mln osób. W tym samym okresie z ubezpieczenia dobrowolnego skorzystało ponad 2,7 tys. osób.

Opracowanie: