Mieszkańcy niemal całej Polski zmagają się z plagą komarów. Na początek lata sprawdzamy, czy i jakie sposoby na ochronę przed komarami są najlepsze.

Polecam powszechnie dostępne środki, które nazywamy repylentami, które odstraszają stawonogi, owady, w tym komary. Te preparaty są bardzo skuteczne. Pamiętajmy też, żeby nie otwierać okien i nie zapalać świateł w porach, kiedy komary są szczególnie aktywne. Komary w Polsce pojawiają się przed wschodem słońca i po zachodzie. Rzadko występują w innych porach, chyba że w zaroślach lub zacienionych miejscach - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Polecam zwłaszcza środki, które w składzie mają ikarydynę - dodaje.

Co zrobić, gdy komar nas zaatakuje?

Reakcje na komary są bardzo różne. Są osoby, które mają odczyn indywidualny, są też tacy, których przez kilka dni swędzi skóra, pojawiają się bąble, które zmuszają do drapania. Jest wiele środków: głównie to leki przeciwhistaminowe, można stosować też łagodny steryd hydrokortizon, który łagodzi miejscowe dolegliwości - zaznacza profesor Ernest Kuchar.

Lekarze zalecają też przewabianie komarów w inne miejsca.

Popularnością cieszą się lampy, które wytwarzają światło przesunięte w stronę ultrafioletu, które zwabiają komary.

Tworzymy dla nich w ten sposób atrakcyjną alternatywę i zmniejszamy szanse, że właśnie nas zaatakują - dodaje profesor Kuchar.