„Regularnie, po trochu, codziennie” – tak w rozmowie z RMF FM dr Jan Paradowski, chirurg, ortopeda zachęcał do uprawiania aktywności fizycznej. W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” mówiliśmy o tym, jak uniknąć kontuzji. A jeżeli kontuzja już nam się przytrafi? „Generalnie możemy przyjąć taką zasadę, że chłodzenie jest na obrzęki i na świeże urazy, świeże skręcenia, świeże stłuczenia. Natomiast maści rozgrzewające generalnie są na mięśnie” – radzi doktor.

Osoby, które są otyłe, chcą zrzucić parę kilogramów i zaczynają biegać - powinny zastanowić się nad wyborem dyscypliny sportu, którą chcą zacząć uprawiać. Niektóre mogą obciążać kolana, na co osoby z nadwagą są szczególnie narażone.

Z drugiej strony bardzo ważne jest to, że jeżeli dana osoba chce te dyscypliny sportu uprawiać, to naszym obowiązkiem - czy fizjoterapeutów, czy lekarzy sportowych, jest umożliwić tej osobie to w bezpieczny sposób. Zasada jest taka - jeżeli kolano nie miało nigdy żadnego urazu, ma prawidłową oś - czyli nie jest ani szpotawe, ani koślawe i nie jest niestabilne i łąkotki są w porządku to można biegać, ale zacząłbym od marszobiegów, spokojnych marszobiegów - radzi dr Jan Paradowski.

Bieganie jest fantastyczne, rozwija wiele partii mięśni, serce, układ krążenia. Natomiast jeżeli moglibyśmy taką osobę zachęcić do tego, żeby zacząć od rowerka, żeby zacząć od nawet intensywnego basenu, nawet z trenerem, żeby ten trening był nawet taki trochę kardiologiczny, żeby zacząć metabolizm ruszać i żeby serce rzeczywiście pompowało krew mocniej, żebyśmy się rzeczywiście męczyli, pocili, to by było świetnie - dodaje dr Paradowski.

Jak radzi lekarz, w przypadku osób otyłych, bieganie warto rozpocząć po tym, jak uregulujemy masę ciała i wzmocnimy mięśnie - np.: na siłowni.

Często też problemy miewają osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Dla nich niebezpieczna, kontuzjegenna, może być taka aktywność, która wymaga skoków.

Same stepery, które są stosunkowo niewysokie - myślę, że jeszcze "pół biedy" i to jest bardzo indywidualne, natomiast powinniśmy chyba bardzo uważać na crossbox, na wyskakiwanie na skrzynie, zeskakiwanie ze skrzyni, które są wyższe, a co u młodych ludzi często powoduje duże przeciążenia, a młoda osoba często uważa, że jest zdrowa, że jest silna, że wszystko jest w porządku, idzie tylko wzmocnić swoje mięśnie, mogę wszystko. Miewamy takich pacjentów później z problemami kręgosłupowymi, na to bym zwrócił uwagę - przestrzega doktor.


Jak radzić sobie z kontuzjami?

Często słyszymy, że kontuzję - miejsce urazu warto chłodzić albo ogrzewać. Które typy kontuzji powinniśmy grzać, a które ochładzać tak, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Chłodzenie głównie jest skuteczne bezpośrednio po urazie, czyli bezpośrednio po skręceniu, bezpośrednio po stłuczeniu. Jeżeli nagle doznamy skręcenia kostki, stawu skokowego - mówi doktor Paradowski. Uważa się, że do dwóch, maksymalnie trzech dób od urazu to chłodzenie ma sens - dodaje lekarz.

Natomiast maści rozgrzewające generalnie są na mięśnie. Mięśnie, które są bardzo dobrze ukrwionymi strukturami - uwielbiają ciepło. Zakwasów nie chłodzimy tylko stosujemy ciepło oraz przede wszystkim dużą ilość wody musimy przefiltrować te mięśnie i przefiltrować nerki, natomiast generalnie ciepło uwielbiają mięśnie - radzi ortopeda.