Z tym problemem zmagają się osoby w różnym wieku. Gdy obgryzanie paznokci staje się nałogiem, kluczem do walki z uzależnieniem jest angażowanie się w czynności, które odwrócą od niego uwagę.

Obgryzanie paznokci niekoniecznie jest efektem stresującego stylu życia, ale nawykiem do którego po prostu przyzwyczailiśmy się od najmłodszych lat

Podobnie, gdy ktoś zaczyna w pewnym wieku palić papierosy, a potem nie może już przestać. Niezależnie od okoliczności życiowych robimy to, by osiągnąć satysfakcję - wyjaśnia psycholog dr Elena Touroni.

Pierwszym krokiem w walce z nałogiem powinno być znalezienie motywacji.

Zastanów się, czy podoba ci się wygląd dłoni z poobgryzanymi  paznokciami, znajdź konkretne powody, dla których warto przestać to robić - radzi psycholog.

Następnie musisz poszukać zajęć, które odwrócą twoją uwagę od szkodliwego nawyku. To mogą być proste czynności, które zajmą ręce jak czytanie książek, wymiana wiadomości tekstowych ze znajomymi lub granie w gry w telefonie.

Stwórz sobie zestaw alternatywnych narządzi, z których będziesz korzystać na wypadek, gdy poczujesz potrzebę obgryzienia paznokci, możesz zrobić sobie herbatę, kawę lub zamiast tego nałożyć na dłonie przyjemny krem nawilżający - dodaje specjalistka.

Jako uzupełnienie tych metod, można zaopatrzyć się w produkty "przeciw obgryzaniu paznokci", np. lakiery, które mają gorzki, nieprzyjemny smak. To spowoduje, że nasz mózg przypisze uzależnieniu negatywnych konsekwencji.